-Desetog listopada 2014. godine (petak) svečano ćemo u 19 sati zahvaliti svetom misom za ovu župnu zajednicu i njezinih petnaest godina postojanja , kazao je na prigodnoj konferenciji za novinare fra Tomislav Božiček novi župnik čakovečke “južne” župe sv. Antuna Padovanskog.
-Prije svega, nastavlja fra Tomislav, to želimo proslaviti u svojoj franjevačkoj jednostavnosti i skromnosti tako da se zahvalimo svim ljudima koji su se ugradili u ovu župnu crkve, a također se i prisjetiti kako je to bilo, ne samo prije petnaest godina kada je proglašena župa, 10. listopada 1999. godine, nego i od same zamisli, preko gradnje crkve, pa sve do sada kada treba graditi još više živu Crkvu.
Prvi korak ka ostvarenju želje da na čakovečkom jugu bude sagrađena crkva napravio napravio je krajem osamdesetih godina prošloga stoljeća tadašnji novoimenovani gvardijan i župnik u Čakovcu fra Egidije Biber. On je u ime Provincije 27. studenoga 1987. Općinskomu komitetu za urbanizam, građevinarstvo i stambene poslove u Čakovcu uputio “Prijedlog-primjedbu na dopunu GUP-a” (Generalnog urbanističkog plana).
-S obzirom na to, pisalo je u tom prijedlogu, da GUP-om nije predviđen nikakav vjerski objekat na području južnog Čakovca, upućujemo Naslovu zahtjev za nadopunu GUP-a, odnosno da se predvidi lokacija za vjerski objekat i to unese u GUP. Takvom neobično kratkomu zahtjevu dodao je još kraće obrazloženje: “Na tom teritoriju, prema uvidu u GUP, živjet će preko pet tisuća građana, među njima velik broj vjernika, koji traže vjerske usluge. Zato molimo kao u zahtjevu.”
Izgradnja crkve krenula je u kolovozu 1993. godine
Molitva je bila uslišana i radovi koje je organizirao Središnji odbor za gradnju crkve “Jugu”, a kojem je prvi čovjek bio bio gvardijan i župnik fra Ivan Lončar su započeli 18. kolovoza 1993. Radovi su odvijali predviđenim tempom , tako da je na blagdan sv. Antuna sljedeće godine u podrumskoj dvorani budućega pastoralnoga centra bila slavljena prva Euharistija. Poslije premještaja fra Ivana Lončara, njegov posao oko sad već prepoznatljive crkve preuzeo je najprije fra Trpimir Leko i potom fra Antun Jesenović.
Crkva je pod njihovim, ne samo nadzorom nego i pod inicijativnom brigom dobivala svoj konačan oblik, pogotovo kad se nad njom uzdigao 57 metara visoki zvonik, uočljiv sa svih strana na međimurskoj ravnici prije i bolje nego bilo koji drugi objekt u gradu.
Usporedno s vanjskim izgledom crkva je dobivala i unutrašnje uređenje. Najprije je to bilo učinjeno s pratećim prostorom u zgradi dograđenoj crkvi i namijenjenoj različitim oblicima pastoralnoga djelovanja. Potom je dovršenje “zimske kapele” Majke Božje omogućilo redovite nedjeljne svete mise i druge pobožnosti. Kada je položeno podno grijanje i pokriveno ornamentiranim podom od granita te postavljeni mramorni oltar, amboni i sveto hranište, svih 899 četvornih metara liturgijskog prostora crkve bilo je uređeno za puno funkcioniranje.
Obred posvećenja nove crkve obavio je tadašnji varaždinski biskup Marko Culej
Nakon propisanih stručnih pregleda, takav objekt dobio je od nadležnih državnih službi 30. siječnja 2002. uporabnu dozvolu, a 8. rujna iste godine varaždinski biskup Marko Culej svečano je obavio obred posvećenja. Čim su to prostorni i ostali uvjeti dopuštali, u crkvi i uz nju “proradili” su mnogi oblici vjerskoga života i pastoralnih djelatnosti: redovita euharistija i uobičajene pobožnosti, pripreme za sakramente, Franjevački svjetovni red , “Caritas”, vjeronauk, biblijski sat, zajednica ministranata, dječji i mješoviti pjevački zbor i slično.
1. listopada 1999. biskup je pisao fra Antunu Jesenoviću, župnom vikaru u župi sv. Nikole Biskupa da ga imenuje upraviteljem župe sv. Antuna Padovanskoga – Čakovec II. Jug. Službu je fra Jesenović preuzeo 10. listopada 1999. a istovremeno je fra Albin Novak bio imenovan župnim vikarom. Dotadašnji Središnji odbor za gradnju crkve, koji je svoju zadaću uspješno obavio, dobio je novu funkciju: preimenovan je u prvo Pastoralno vijeće nove Župe. Potpuno pak se osamostalila 1. travnja 2002. kad su se župnik i vikar preselili iz samostana u rezidenciju uz crkvu i tu danju i noću bili na raspolaganju župljanima.
Tako je zapravo i službeno 10. listopada 1999. započela povijest Župe sv Antuna Padovanskoga. Pastoralna statistika govori da na području župe danas ima oko 7000 stanovnika, od toga 1200 prima božićni blagoslov obitelji odnosno oko 5500 vjernika. U župi pastoralno djeluju župnik fra Tomislav Božićek i župni vikar fra Stanko Belobrajdić.
RASPORED OBILJEŽAVANJA DOGAĐANJA POVODOM 15. GODINA ŽUPE SV. ANTUNA PADOVANSKOGA ČAKOVEC-JUG (5. 10. 2014. – 12.10.2014.)
5.10.2014. (nedjelja) – otvaranje izložbe fotografija povodom 15. godina župe poslije dječje mise u 9 sati
9.10. (četvrtak) – sveta misa u 19 sati. Predvoditelj misnog slavlja je mons. dr. Vlado Košić, biskup sisački.
U 20 sati u dvorani župnog pastoralnog centra je predstavljanje knjige “Zrin 70 godina poslije komunističkog genocida ili zločinački antifašizam protiv hrvatskog pučanstva”, autora Damira Borovčaka. O knjizi će govoriti sisački biskup Vlado Košić, ravnatelj Zaklade za gradnju crkve u Zrinu mons. Marko Cvitkušić i autor.
10.10. ( petak) – 19 sati – svečano misno slavlje predvodi varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak
12. 10. (nedjelja ) – 19.30 sati – “Slatko ime Jezuševo” – koncert crkvenog (pučkog) pjevanja u Međimurju na kojem će nastupiti Mješoviti zbor župe sv. Nikole biskupa Čakovec, ženski zbor župe iz sv. Martina biskupa iz Podturna, Kvintet Horvat župe sv Juraj na Bregu, mješoviti zbor župe sv. Marije i mješoviti zbor župe Štrigova