Rekorderi u Prelogu u odvojene kante skupljaju 60 posto otpada

Dvadesetak učenika osnovnih škola u sortirnici otpada u ogromnom hangaru u Prelogu odgovaralo je na 30 pitanja o održivom gospodarenju otpadom.

Testiralo se i koliko poznaju zakon. Nakon polusatnog pisanog dijela kviza, natjecali su se tko će u što manje vremena reciklirati što više smeća. Nagrade najboljima bila su računala i digitalni fotoaparat.

Rade sa 6944 kućanstva

O gospodarenju otpadom u Prelogu uči se i ranije, još u vrtiću. Čak 500 djece bilo je uključeno u radionice “Ne dvoji, nego smeće odvoji”. Podijeljene su im brošure te letci na koje je utrošeno 10.000 kuna. To što se u tom gradu i okolnim donjomeđimurskim općinama od malih nogu uči o ekologiji, pomoglo je da se u tom dijelu Hrvatske odvojeno skuplja od 53,44 posto otpada, koliko je zabilježeno u općini Kotoribi, pa do rekordnih 59,67 posto u gradu Prelogu.

Hrvatski je prosjek, da slika bude jasnija, jedva 15 posto. Udruga Zelena akcija iz Zagreba, koja je analizirala sustav gospodarenja otpadom u donjem Međimurju, tvrdi da se to područje prema rezultatima u četiri mjeseca ove godine može svrstati u sam vrh odvojenog prikupljanja u Hrvatskoj i postati uzorni model za ostale gradove i općine.

– Kad bi se naši rezultati prenijeli na cijelu zemlju, tada bi se godišnje odlagalo svega 500.000 tona otpada umjesto 1,769.725 tona, koliko je lani završilo na 149 aktivnih odlagališta – kaže direktor Pre-koma Siniša Radiković.

Gradska tvrtka Pre-kom usluge prikupljanja otpada obavlja u Prelogu i šest donjomeđimurskih općina s ukupno 6944 kućanstava. Na odlagalište u Totovec odveze se 138 kilograma otpada po stanovniku godišnje, odnosno 0,38 kg dnevno. I dok je prošle godine odvojeno skupljeno 22 posto, u prvom tromjesečju ove godine brojka je naglo skočila na 44 posto posto, jedan posto više od prosjeka EU, a u travnju su rezultati bili još i bolji, između 50 i 60 posto. Posljedica je to uvođenja smeđih kanti za biorazgradivi otpad.

Kućanstva tako danas drže dvije kante, crnu i smeđu, te pet vreća. Prikupljeni otpad odvozi se u reciklažno dvorište, sortira i balira. U Zelenoj akciji napominju da do 2020. Hrvatska mora odvojeno skupljati najmanje 50 posto otpada za recikliranje, od papira i metala do plastike i stakla.

Cilj manje od 50 kg otpada

U Prelogu pak žele dostići standard gradova bez otpada, tzv. zero waste cities, do 2020., i skupljati manje od 50 kilograma po stanovniku godišnje, čime će, ističu u Zelenoj akciji, biti prepoznatljivi na europskoj i svjetskoj razini zaštite okoliša.

– Rezultat od 60 posto odvojeno prikupljenog otpada i smanjenje ukupnih količinatrebao bi biti ostvaren uvođenjem naplate po količini već u 2016. godini – tvrde Marijan Galović i Marko Košak iz Zelene akcije. Osim naplate prema količini, u planu su i stimulacije te nagrade ekološki najosvještenijim građanima.

Dijele crvene i žute kartone građanima koji krše propise

Osnovna cijena koju plaćaju domaćinstva iznosi 59,60 kuna, a s popustima u prosjeku 50,12, kaže direktor Pre-koma Siniša Radiković. Građani koji su preuzeli i smeđe kante, plaćaju nešto više od 73 kune mjesečno. Zanimljivo je i da u Pre-komu dijele crvene i žute kartone građanima koje krše propise, pa, na primjer, u crnu kantu za komunalni otpad podmetnu suho lišće ili granje koje mora u smeđu.U planu su i kontrole kućnih kompostana koje su u dvorištima i vrtovima morali urediti građani koji ne žele plaćati smeđe kante.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije