Nema sumnje da Hrvatska od svojih ljepota može dobro zaraditi, baš kao i od prirodnih resursa. To su prepoznali u donjomeđimurskom mjestu Draškovcu. Od vruće vode proizvodit će struju.
U prvoj geotermalni elektrani u Hrvatskoj, termalna voda bogata metanom, izvlačit će se na površinu iz dubine od 1850 metara i pretvarati u električnu i toplinsku energiju. Prve bušotine u Draškovcu već su u pogonu, piše Dnevnik.hr.
“Kod ove proizvodnje nema nikakvog ispuštanja nikakvih plinova i ispusta u zrak u okolinu, nema štetnih emisija u okolinu”, objasnio je Peter Vesenjak, koordinator projekta. Termalna voda posebnim cijevima sprovest će se do kuća i poslužiti za njihovo grijanje. S druge strane, plin metan, odvojen od vode, pomoću posebnog transformatora pretvara se u struju.
“Taj plin se dalje pretvara, ko svaki automobil koji dobije plin, na plinsko gorivo, tako je ovo plinski motor, koji kroz generator testira postojeći kapacitet, i proizvodi struju”, objasnio je Josip Kobal, partner u projektu. Takve struje bi trebalo biti dovoljno za opskrbu cijele Međimurske županije.
Projekt je vrijedan 70 milijuna eura, od čega je 14 milijuna i 700 tisuća već dodijelila Europska unija. Rokovi su zadani, i sve mora biti gotovo u sljedeće četiri godine. Geotermalne elektrane, kroz nekoliko godina, trebale bi značiti i pravi turistički procvat ovoga kraja.
“Otvorit će stotine radnih mjesta, privući tisuće i tisuće turista i sasvim sigurno promijeniti slika kontinentalnog turizma Hrvatske”, rekao je Matija Posavec, međimurski župan.
Ovom investicijom Hrvatska bi se već sljedeće godine mogla naći u društvu samo 24 zemlje u cijelom svijetu, koje imaju geotermalne elektrane.