U Nagykanizsi je 11. i 12. travnja održan “PEN Hackaton-in-a-Box”, međunarodno natjecanje poslovnih ideja, u organizaciji Sveučilišta Pannonia, kampusa u Nagykanizsi i Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM).
Prvog dana natjecanja prijavljena je 31 ideja od kojih je 14 ušlo u finalni krug te steklo pravo za javno predstavljanje i pitch pred stručnim žirijem. Hrvatski startup ConnectiGo u sastavu Ivana Novosel, Tomislav Šimpović te Goran Levačić iz TICM-a kao podrška, osvojio je prvo mjesto i time ostvario pravo na predstavljanje svoje poduzetničke ideje pred investitorima na dvodnevnom Demo Dayu u sklopu Tech Showa koji će se krajem svibnja ove godine održati u Budimpešti.
ConnectioGo je mobilna platforma koja će medijima omogućiti naručivanje i preuzimanje informacija i multimedijalnog sadržaja prema geolokacijskom principu, putem odabira relevantnih informacija iz cjelokupne baze informacija. Dodatno, ConnectiGo će krajnjim korisnicima omogućiti slanje sadržaja prema medijima i ostvarivanje novčane nagrade za svaki preuzeti i objavljeni sadržaj.
Cjelokupni model platforme zamišljen je kao svojevrsni crowdreporting servis koji će funkcionirati po sustavu nagrađivanja za krajnje korisnike a istovremeno omogućiti novinarima i urednicima lakši i jednostavniji način prikupljanja informacija vrijednih objave. Studentski tim s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu u sastavu Ksenija Mitrović, Mirela Pavličević i Zoran Kos, pod mentorstvom asistentice Katarine Pažur Aničić, osvojio je posebnu nagradu kao poticaj za daljnji razvoj sustava koji je ocijenjen kao ideja s visokim potencijalom za uspjeh.
Radi se o mobilnoj aplikaciji Personal Fashion Assistant, koja je predstavljena kao kombinacija e-trgovine i društvene mreže i koja omogućuje korisnicima praćenje trendova robnih marki prema vlastitih preferencijama te im pomaže u procesu donošenja odluke o kupnji proizvoda. Aplikacija bi prodavačima omogućila promociju modnih proizvoda putem mobilnih platformi te poboljšala komunikaciju s postojećim i potencijalnim kupcima.
U finalnom krugu našao se i treći hrvatski tim. Studenti Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima u sastavu Ivan Premec, Manuela Kos i Tamara Belak predstavili su servis FreeRoom, namijenjen svima koji traže besplatni smještaj u bilo kojeg gradu svijeta. Natjecatelje je tijekom rada na poduzetničkim idejama mentorirao stručni tim mentora u sastavu Tamas Turcsan, Gabor Dehelan, Tamas Varga i David Trayford, nositelji mađarske startup scene aktivni na razvoju ekosustava čiji su najpoznatiji članovi Ustream i Prezi.com.
Događanja kao što su “Hackathon-in-a-box” savršena su prilika za kreativne i motivirane pojedince i timove da predstave svoje poslovne ideje pred potencijalnim investitorima te uz stručne mentore pokrenu svoju poduzetničku priču. Sudjelovanje na ovakvim događanjima otvara nove mogućnosti kroz stjecanje iskustva, povezivanje i vlastito usavršavanje što su glavni preduvjeti za uspjeh i realizaciju poduzetničkog pothvata.
TICM će i dalje u suradnji s partnerima aktivno sudjelovati u organizaciji sličnih događanja u cilju stvaranja novih vrijednosti kroz rad na idejama koje nastaju kao rezultat znanja i iskustva motiviranih studenata i perspektivnih poduzetničkih timova.