Predloženim najnovijim izmjenama službeničkog zakonodavstva Vlada tjera 1417 državnih službenika i namještenika u prijevremenu mirovinu radi uštede od 25 milijuna kuna, tvrdi u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika RH.
Pojašnjavajući ove tvrdnje, tajnik sindikata Siniša Kuhar navodi da bi se na ovaj način preko noći napravio administrativni rez kojim bi se smanjila brojka zaposlenih čije se plaće isplaćuju iz državnog proračuna, a koji ponovno cilja samo zaposlene u državnim službama.
– Po novom prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima ministra uprave Arsena Bauka, državna služba bi po sili zakona trebala prestati svima koji su navršili uvjete za starosnu mirovinu (65+15), s danom ispunjenja uvjeta, kao i onima koji imaju uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu i to 60 godina života i 41 godinu mirovinskoga staža, pri čemu se, sukladno novom Zakonu o mirovinskom osiguranju, zbog dugotrajnog staža osiguranja ne primjenjuje umanjeni polazni faktor za izračun mirovine, kaže Kuhar dodajući da je prijedlog zakona diskriminirajući i da je uperen protiv 63.000 zaposlenih u državnim tijelima koje se stavlja u bitno različit položaj u odnosu na zaposlene u javnim službama, lokalnoj i područnoj samoupravi i privatnom sektoru.
Navodi i da je posebno zabrinjavajuće to što Zakon predviđa da onima koji su uvjete koji se tek uvode kao kriterij za prestanak službe po sili zakona stekli prije njegova donošenja, državna služba prestaje s danom stupanja na snagu zakona, što znači da pored diskriminirajućih ima i retroaktivne učinke.
– U Republici Hrvatskoj država je spremna pribjeći diskriminaciji svojih građana za nešto malo više od 25 milijuna kuna. Što je tek spremna učiniti za dupli iznos, zaključuje Kuhar.