Nakon što je Sabor u listopadu izglasao Zakon o strateškim investicijskim projektima, u ponedjeljak je u Banskim dvorima održana i konstituirajuća sjednica Povjerenstva koje će procjenjivati i utvrđivati koje će projekte Vlada proglasiti strateški važnima.
Uvjeti za proglašenje nekog projekta strateški važnim je vrijednost ulaganja najmanje 150 milijuna kuna (75 milijuna ako će se sufinancirati novcem iz fondova EU) ili najmanje 20 milijuna kuna ako se izvode na otocima ili na područjima od državne skrbi, a 20 milijuna kuna iznosi i limit za ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju ili ribarstvo.
Zainteresitrani investitori prvo trebaju svoj projekt prijaviti Ministarstvu gospodarstva koje provjerava da li projekt zadovoljava uvjete iz zakona. Nakon toga Ministarstvo projekt proslijeđuje Povjerenstvu koje odlučuje hoće li ga staviti na listu strateški važnih. Konačnu odluku o proglašenju nekog projekta strateškim donosi Vlada.– Vladin cilj je izravno pomoći u realizaciji svih velikih i vrijednih projekata koji mogu doprinijeti razvoju gospodarstva i povećanju zaposlenosti.
A Povjerenstvu je zadatak da maksimalno skrati sve procedure – rekao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić, koji je imenovan i predsjednikom Povjerenstva za procjenu i utvrđivanje prijedloga strateških projekata. Zakon predviđa i kazne za službenike i nadležne institucije koje investitorima neće na vrijeme izdavati potrebne dozvole i dokumente.
– Nadležno tijelo koje će kasniti u izvršavanju zakonskih propisa kaznit će se sa 5.000 kuna po danu kašnjenja, a službenik koji je za to kriv ići će na disciplinski postupak – objasnio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, koji je imenovan zamjenikom predsjednika Povjerenstva. Ministri Vrdoljak i Grčić nisu željeli govoriti o konkretnim privatnim projektima koje očekuju da će se naći na listi. Spomenuli su samo Kupare. Grčić je dodao kako je ukupna vrijednost projekata iz energetskog sektora koji su trenutno u pripremi 32 milijarde kuna.
U prometnom sektoru u pripremi su projekti vrijedni šest milijardi, a projekti u željeznici koji bi se financirali iz fondova EU vrijedni su 8,6 milijardi kuna. Tri velika projekta javno- privatnog partnerstva (Trg pravde, KBC Rijeka i bolnica Varaždin) vrijedni su još 4,2 milijarde kuna. Koji će od tih projekata i kada biti proglašeni od strateškog značaja zasad još nije poznato.