Odvjetnička je komora pripremila novu odluku o nagradama odvjetnika pri ovrhama i čim je ministar potpiše, dijelom će pasti troškovi ovrha nad građanima. U studenome je pod ovrhu dospjelo više od šest tisuća novih dužnika, a u posljednjih godinu dana broj građana pod ovrhom veći je za 50 tisuća i iznosi 296 tisuća, a dug je veći od 23 milijarde kuna. Broj novih dužnika u godini odgovara broju stanovnika Dubrovnika, što sve govori o dubini krize i teškoćama s kojima se građani suočavaju pri plaćanju preuzetih obaveza.
Niže odvjetničke tarife sigurno neće riješiti problem, ali mogle bi pomoći u zaustavljanju povećanja duga jer se kod ljudi koji nemaju ni za glavnicu odvjetničke nagrade pripisuju početnoj obavezi, jednako kao i ostali troškovi ovrhe, koji su dosad bili oko 900 kuna.
U odvjetničkom komori kažu da će za glavnicu duga do 250 kuna odvjetnička nagrada za prijedlog o ovrsi pasti s 250 na 75 kuna, odnosno za 70 posto, dok će kod glavnice duga od 250 do 1000 kuna odvjetnička nagrada biti 150, a ne 250 kuna.
Građani koji su pod blokadom imaju više od dva otvorena računa u bankama te im je blokirano oko 711.000 računa s kojih se skida novac za otplatu duga. Iza dvije trećine blokada stoje banke, koje tako potražuju oko 15 milijardi kuna, dok odvjetnici za svoje usluge ovrhama utjeruju 200 milijuna kuna. Telekom operatori prisilno utjeruju 800 milijuna kuna duga, a država 1,5 milijardi kuna.
Ministarstvo financija bi do kraja veljače trebalo pripremiti zakon o otpisu i reprogramu poreznog duga građana. U studenome se povećao i broj blokiranih tvrtki za tisuću, a dug tvrtki iznosi oko 34 milijarde kuna.