Bespovratne potpore na natječaju za mjeru “Jačanje poslovne konkurentnosti poduzetnika i obrtnika”, u sklopu programa “Poduzetnički impuls”, dodijeljene su za 103 projekta, u ukupnom iznosu od 71,5 milijuna kuna, izvijestio je na današnjoj konferenciji za novinare ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras – piše na stranicama Ministrastva poduzetništva i obrta.
Na natječaj zatvoren 22. srpnja pristiglo je 414 prijava. Najniži iznos dodijeljene potpore je 250,7 tisuća kuna, a najviši 1,4 milijuna kuna. Prosječni iznos je 701 tisuća kuna. Udio poduzetnika u financiranju projekata za koje su odobrene potpore je između 50 i 85 posto.
Ministar Gordan Maras očekuje da će provedba projekata za koje su odobrene potpore rezultirati sa 1.001 novim radnim mjestom do kraja 2014. godine i to s 519 u ovoj i 482 u idućoj godini. Među očekivanim učincima je i povećanje prihoda korisnika potpora za 13,8 posto, a potpore bi, kako se očekuje, trebale utjecati i na stvaranje 83 nova proizvoda, usluge ili poslovna procesa te povećanje izvoza kod 82 korisnika. Maras ističe da je “Poduzetnički impuls” primjer Vladine politike napuštanja potpora čija se vrijednost mjerila u milijardama kuna, a koje nisu polučile rezultate. “To je i poruka onima koji ovih dana traže potpore. Imate li konkurentni proizvod, država će vam pomoći, a ne za proizvodnju koja generira gubitke”, rekao je Maras.
Prema broju potpora, kod proizvodnih djelatnosti na prvom mjestu je proizvodnja metala i proizvoda od metala s 19 potpora, ukupne vrijednosti 12,9 milijuna kuna. S 18 potpora i vrijednošću od 11,8 milijuna kuna slijedi proizvodnja elektronike, uređaja i opreme, a za drvnu industriju odobreno je 15 potpora, vrijednih ukupno 11,1 milijun kuna. Za projekte u proizvodnji proizvoda od gume i plastike odobreno je 11 potpora, ukupne vrijednosti 8,5 milijuna kuna, a 10 potpora pripalo je prehrambenoj industriji, uz vrijednost od 6,7 milijuna kuna.
Najviše potpora otišlo je poduzetnicima i obrtnicima u gradu Zagrebu, Zagrebačkoj, Međimurskoj i Virovitičko-podravskoj županiji dok iz tri županije nije stigla nijedna prijava. To su Dubrovačko-neretvanska, Ličko-senjska i Požeško-slavonska županija.
Ministar Maras smatra da su u tim županijama zakazale potporne poduzetničke institucije, prije svih podružnice Hrvatske obrtničke i Hrvatske gospodarske komore. Komore su, po njegovim riječima, na začelju prema aktivnostima potpore poduzetnicima i obrtnicima, koji više koristi imaju od regionalnih razvojnih agencija i konzultanata. Stoga bi, naglašava, možda valjalo razmisliti o otvaranju mogućnosti poduzetnicima i obrtnicima da izaberu žele li financirati komore ili neke druge organizacije.