PODACI ZA 2018. GODINU

SAVJESNI SMO GRAĐANI Međimurska županija predvodnik je u odvojenom prikupljanju otpada!

U našoj županiji odvojeno je prikupljeno 44,5 posto otpada, odnosno 101,13 kg po stanovniku Županije

Međimurska županija predvodnik je u odvojenom prikupljanju otpada, pokazuju podaci Ministarstva okoliša za prošlu godinu. U našoj županiji odvojeno je prikupljeno 44,5 posto  otpada, odnosno 101,13 kg po stanovniku Županije. Sa 25,4 posto slijedi Koprivničko-križevačka, pa Varaždinska sa 24 posto, Primorsko-goranska sa 17,7 posto i Osječko-baranjska sa 17 posto odvojenog otpada. Primorsko-goranska je po stanovniku odvojila 72,96 kg, Istarska 67,03 kg, a slijede ih Koprivničko-križevačka i Dubrovačko-neretvanska županija, piše župan.hr

Prosjek odvojenog prikupljanja otpada za sve županije je svega oko 11 posto, a naša zemlja je dužna već do kraja sljedeće godine imati udjel od 50 posto. U protivnom, može nam uslijediti i kazna iz EU. Većina gradova, koje su uz općine zadužene za odvajanje komunalnog otpada, tvrde da se je udjel odvajanja ove godine znatno povećao, pa nije isključeno da do kraja 2020. godine i postignemo u EU zacrtani cilj od 50 posto odvojenog otpada. Županije u tom dijelu pridonose izgradnjom centara za gospodarenje otpadom.

Našoj je zemlji kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija za projekte kojima se povećava odvajanje otpada na raspolaganju 475 milijuna eura, a upravo je najveći dio namijenjen izgradnji centara. Mariščina i Kaštijun u Primorskoj-goranskoj i Istarskoj županiji su u funkciji, dok su preostali planirani centri u pripremi poput Bikarca, Babine Gore, Lećevice, Orlovnjaka…

Prema službenim podacima, objavljenim na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike, u 2018. godini proizvedeno je ukupno 1.768.411 tona komunalnog otpada.

U ukupnim količinama komunalnog otpada 69% činio je miješani komunalni otpad dok su ostatak od 31% činile ostale vrste otpada uključujući i miješane frakcije poput glomaznog otpada, ostataka od čišćenja ulica i sl. Time se udio odvojeno sakupljenog komunalnog otpada (ostalih vrsta komunalnog otpada) povećao za 3% u odnosu na 2017. godinu, javlja župan.hr.

U odnosu na prethodne godine, u 2018. godini bilježi se porast količina komunalnog otpada sakupljenih putem reciklažnih dvorišta i to uglavnom glomaznog otpada, otpadnog drva, papira i kartona – stoji u objašnjenju Ministarstva.

Međimurska županija: 10 lokacija za gospodarenje otpadom

– Gospodarenje otpadom u Međimurskoj županiji prioritetno je pitanje zaštite okoliša posljednjih dvadeset godina – kaže župan Matija Posavec. 

U Međimurskoj županiji registrirano je jedno aktivno odlagalište neopasnog otpada koje se nalazi na području grada Čakovca i koristi se za odlaganje otpada od 1974. godine. Pravna osoba koja upravlja odlagalištem je tvrtka GKP Čakom d.o.o. Čakovec. Sav skupljeni, prethodno obrađeni otpad se odlaže na sanitaran način, na odlagališnu plohu na kojoj je izgrađen brtveni sloj i ostala propisana infrastruktura, piše župan.hr

Na području županije izgrađeno je i uređeno 10 lokacija na kojima se gospodari otpadom u sklopu kojih se nalaze reciklaža dvorišta (uz to za svako naselje u Međimurskoj županiji osigurano je mobilno reciklažno dvorište), reciklažna dvorišta za građevinski otpad, građevine za biološki razgradivi otpad – kompostane, građevina za sortiranje posebnih kategorija otpada, centar za ponovnu uporabu.

S obzirom da se posebne kategorije odvajaju na kućnom pragu i svako domaćinstvo dobiva posebni spremnik (kantu ili vreću) za odvojeno prikupljanje otpada, klasičnih zelenih otoka nema. U užem gradskom području (uglavnom grada Čakovca ) na javnim površinama postoji mogućnost odvojenog prikupljanja stakla, metala, plastike i papira. Također na području Županije na pojedinim lokacijama postoji mogućnost odvojenog skupljanja otpadnog tekstila i odjeće. Radi se o lokacijama Socijalne zadruge Humana Nova.

Svako domaćinstvo na području županije uključeno je u sustav sakupljanja, odvoza i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada i ima spremnik za miješani komunalni otpad. Također je svako domaćinstvo uključeno u sustav sakupljanja, odvoza, obrade biorazgradivog komunalnog otpada i ima posudu ili vreću za biorazgradivi komunalni otpad. Dio domaćinstva odlučio se je za kućno kompostiranje. Svako domaćinstvo putem spremnika ili vreće uključeno je u odvojeno sakupljanje papira, plastike, metalne ambalaže, tetrapaka i stakla. Isto tako svako domaćinstvo može koristiti uslugu sakupljanja krupnog (glomaznog) otpada, koja se uglavnom odvija prema unaprijed određenim terminima prema kalendaru odvoza otpada, ili se usluga prijevoza krupnog (glomaznog) otpada osigurava na zahtjev korisnika usluge putem ispunjavanja odgovarajućeg kupona. Postoji i mogućnost postavljanja spremnika za krupni (glomazni) otpad na unaprijed određenim lokacijama.

– Posebna važnost u sustavu gospodarenja otpadom stavljena je na sustavnu edukaciju stanovništva kroz provedbu različitih aktivnosti i mjera, kako bi se ostvarile pozitivne promjene u izbjegavanju nastanka i smanjenju količina otpada, komentira župan i kaže da je cilj takve edukacije postupno mijenjanje navika i prihvaćanje novih obrazaca ponašanja (potrošačkog ponašanja i odnosa prema okolišu i otpadu).

– Osnovno polazište cjelokupnog gospodarenja otpadom na području županije je odvojeno sakupljanje otpada i to na samom mjestu njegovog nastanka, odnosno otpad koji nije izbjegnut odnosno nije iskorišten treba odvojeno odložiti i prikupiti. Uspjeh u izgradnji racionalnog i ekonomski provedivog sustava gospodarenja otpadom na održiv i okolišno prihvatljiv način na području Međimurske županije, rezultat je sposobnosti komunalnih poduzeća, stručnih službi te motivacije i aktivnog rada svih građana Međimurske županije – zaključuje župan Posavec.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije