Zvuči nevjerojatno, ali na području općine Orehovica, koja obiluje slatkom vodom, mogla bi se uzgajati morska riba pa bi se na tržištu mogle pojaviti skuše, srdele ili orade iz Međimurja! Tvrtka Archea bioplin i partneri planiraju u Orehovici izgraditi bioplinska postrojenja, s mogućnošću uzgoja ribe koja živi u slanoj vodi.
– U svijetu već postoje takva postrojenja. U Njemačkoj se na jednoj farmi godišnje uzgoji 2000 tona morske ribe. Ovdje u Orehovici krenuli bismo s manjom proizvodnjom od oko 50 tona godišnje – objašnjava Zvonko Bratuša, direktor Archea bioplina, koji je s Eko-teh-projektom iz Zagreba mještanima predstavio plan gradnje bioplinskih postrojenja u Orehovici.
Posao za 40 ljudi
Najavili su zapošljavanje četrdesetak ljudi, zbrinjavanje organskog i biootpada iz kojeg bi se dobivala toplinska energija za korisnike u blizini postrojenja, proizvodnju ekognojiva i moguć uzgoj morske ribe. Pojednostavnjeno, temperatura iz bioplinskog postrojenja, koja nastaje kao nusprodukt, mogla bi se iskoristiti za ribogojilište.
– Malo je poznato da vani nema državnih subvencija ako se temperatura pušta u zrak – kaže Z. Bratuša.
Tvrtka Archea bioplin poslala je Općini pismo namjere u kojem ističe da joj treba oko 70.000 četvornih metara zemljišta. Izradit će se i studija utjecaja na okoliš, kao i svi drugi elaborati.
Općinsko vijeće jednoglasno je prihvatilo pismo, no vijećnik Krunoslav Vuk izrazio je bojazan da bi se iz postrojenja mogli širiti neugodni mirisi. Eriku Baranašić, koja se bavi uzgojem svinja, zanimalo je može li se projekt povezati s obvezom uzgajivača domaćih životinja da poštuju tzv. nitratne direktive.
I mještani s kojima smo razgovarali čuli su za projekt, no detalje još ne znaju.
– Priča se po selu da bude tu nekakvo biopostrojenje i da budu uzgajali ribu, ali službeno nam nitko ništa nije rekao. Nek se gradi, samo da nam ne smrdi – kažu Šoparovi, koji žive uz parcelu na kojoj bi se trebalo graditi postrojenje. Ribiči koje smo zatekli uz kanal HE Čakovec kažu da riječne ribe slabo grizu. – Možda bude s morskima bolje – smiju se.
Tehnologija i inovacije
Bratuša napominje da su se povezali s Tehnološkim i poslovno-inovacijskim centrom za marikulturu Maribic iz Stona, koji je osnovalo Sveučilište u Dubrovniku. Vodi ga dr. sc. Jura Jug Dujaković, a razvijaju nove tehnologije i procese uzgoja morskih riba i školjkaša.
Tvrtka se pohvalila da s njemačkih gradom Halleom dogovara projekt preuređenja ukopanih spremnika pitke vode komunalne tvrtke u bazene za uzgoj ribe.