Ovdje se ne govori samo o 2.800,00 kn mjesečne stipendije jer Vajda svim učenicima budućim mesarima osigurava i besplatne udžbenike, plaćanje naknade za rad na praksi, mogućnost rada za vrijeme školskih praznika pri čemu satnica iznosi od 24 do 34 kn neto, besplatan obrok za vrijeme rada/prakse, kao i poklon pakete za Uskrs i Božić te siguran posao nakon završetka školovanja čime se u potpunosti zaokružuje, kako se u ovom trenutku čini, projekt bez mane.
U suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta Mesna industrija Vajda d.d. Čakovec je napravila novi iskorak te je svim svojim stipendistima u školskoj godini 2019/2020 osigurala 2.800 kn mjesečne stipendije, što predstavlja samo jednu stavku nekolicine beneficija koje će budući mesari imati tijekom svojeg školovanja.
– Tržište rada u Hrvatskoj je postalo neumoljivo i svima u cjelokupnoj Grupaciji Pivac, a ponajprije nama u Vajdi je kristalno jasno kako bez jasne vizije, planske organizacije stvaranja, educiranja vlastitih kadrova nema šanse da itko uspije. Moje je mišljenje kako ljudi ne žele ići s vlastitog grunta, ali opće nezadovoljstvo, negativizam, manjak pozitivnih priča su jednostavno uzeli maha te se odlazak vani počinje promatrati kao manje zlo. Činjenica je da bi nešto dobio prvo moraš dati, u ovom slučaju dati ljudima nadu, poštovanje i da, adekvatnu plaću – odmah je na samom početku istaknuo Predsjednik uprave Vajda d.d. Alen Kajmović ne skrivajući zadovoljstvo projektom za kojeg tvrdi da predstavlja prekretnicu jer prvi put usko povezuje obrazovanje, realni sektor i državu. Detaljan plan s ciljem stvaranja vlastitog kadra koji je budućnost Vajde
Objašnjavajući sve detalje brzo postaje jasno kako je razrađen svaki najmanji dio, ali ne samo za jednu godinu, već najmanje period do 5 godina. Jer plan Vajde je u tom razdoblju napraviti bazu mladih, educiranih, obrazovanih mesara u koje će ciljano ulagati značajna sredstva, stvarati kadar koji je od samih početaka specifično pripremljen za rad u Vajdi. Kako je Kajmović istaknuo, nakon 4 godine nekih 15-tak mesara bi trebalo biti spremno preuzeti svoja mjesta što će im omogućiti da dugoročnije planiraju svoj razvoj. A planova je puno.
– Razvoj ljudskih potencijala, stvaranje kvalitetnog kadra u vremenu poput ovog danas znači kretanje iz ruševina jednog sustava i izgradnju novog prilagođenog današnjim okolnostima. A činjenica kako su ministar Darko Horvat i Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta preuzeli odgovornost te su osmislili jedan takav program u kojem sudjeluju u stipendiranju deficitarnih zanimanja je nama dalo dodatni podstrek i potvrdilo kako smo na dobrom putu. Sada postaje jasno kako smo ovim programom učenicima, budućim mesarima omogućili ne samo besplatno školovanje, nego školovanje u kojem će učiti, raditi te već rano iskusiti što zaista znači zaraditi vlastiti novac – kaže Kajmović
Vajda ovim projektom jedina osigurava besplatne udžbenike u trogodišnjim školama
Ovdje se ne govori samo o 2.800,00 kn mjesečne stipendije jer Vajda svim učenicima budućim mesarima osigurava i besplatne udžbenike, plaćanje naknade za rad na praksi, mogućnost rada za vrijeme školskih praznika pri čemu satnica iznosi od 24 do 34 kn neto, besplatan obrok za vrijeme rada/prakse, kao i poklon pakete za Uskrs i Božić te siguran posao nakon završetka školovanja čime se u potpunosti zaokružuje, kako se u ovom trenutku čini, projekt bez mane. – Od ove će jeseni jedini pravi zadatak i obveza učenicima biti učenje i kvalitetno odrađena stručna praksa jer svojim stipendistima osiguravamo da u školu krenu s doslovno minimalnim troškovima. Tako iako današnja vizija škole za život koja se trenutno djelomično provodi u sustavu školstva RH ne osigurava besplatne udžbenike trogodišnjim srednjim školama, mi smo odlučili pomoći resornom ministarstvu te im dati direktan uvid koji će biti efekt takve akcije i u strukovnim obrazovanjima. Onim istim koje toliko trebamo na tržištu rada – zaključuje Kajmović.