ZAŠTITA NA RADU Najveći broj ozljeda u prerađivačkoj industriji

O organizaciji i provedbi mjera zaštite na radu te učinkovitoj prevenciji s Kristijanom Antolovićem, direktorom tvrtke Termoinst – MT d.o.o. iz Murskog Središća razgovarali su Vitomir Begović, ravnatelj Zavoda za unapređivanje zaštite na radu i Antonio Jaić, viši stručni savjetnik u Zavodu. Razgovoru su bili nazočni Dražen Srpak, gradonačelnik Grada Mursko Središće i Miljenko Cmrečak, dogradonačelnik.

Tvrtka Termoinst -MT d.o.o. osnovana je 1993. godine, a glavna djelatnost tvrtke su sve vrste instalaterskih radova – centralno grijanje, plinske instalacije, solarni sistemi, vodovod, kanalizacija, sanitarije, grijanje, hlađenje i ventilacija. Tvrtka izvodi radove u stambenim i poslovnim objektima u regiji i šire.

Uvodno je ravnatelj Begović naglasio da su suradnja, prevencija, učinkovit unutarnji nadzor, utvrđivanje te provedba akcijskog plana mjera i aktivnosti za unapređivanje zaštite na radu u svakoj radnoj sredini zajednički interes radnika, njihovih predstavnika i poslodavaca. Odgovorno i učinkovito upravljanje zaštitom na radu dobro je za radnike, za ostvarivanje poslovnih ciljeva i za društvo u cjelini. Takav pristup doprinosi poboljšanju produktivnosti i troškovne učinkovitosti cijele organizacije, pa se može temeljem provjerenih iskustava zaključiti da se najveće uštede ostvaruju visokim standardima zaštite na radu.

Na osnovu raspoloživih podataka za 2016. godinu Međimurska županija bilježi stopu ozljeda na radu od 10,99 na 1.000 radnika, pa je nešto ispod prosječne stope od 11,27 na razini Hrvatske. Djelatnost građevinarstva u prošloj godini na nacionalnoj razini imala je stopu ozljeda na radu 12,86.

U Međimurskoj županiji najveći broj ozljeda na radu registriran je u prerađivačkoj industriji, njih 265 od ukupno 436, od kojih je 369 bilo na mjestima rada, a 67 na putu, dok je u djelatnosti graditeljstva zabilježena ukupno 21 ozljeda.

Tijekom ove godine u djelatnosti graditeljstva zamjećuje se veći broj teških, ali i smrtnih ozljeda na radu, što upućuje na potrebu pojačanog preventivnog djelovanja, prije sve najodgovornijih tj. poslodavaca i njihovih ovlaštenika, a isto tako i samih radnika kao i njihovih izabranih predstavnika uz suradnju i stručnu pomoć stručnjaka zaštite na radu.

Tijekom razgovora naglašeno je da iako poslodavci imaju zakonsku obvezu osigurati pravilnu procjenu i kontrolu rizika na mjestima rada, bitno je da i radnici budu uključeni u taj proces. Radnici i njihovi predstavnici razumiju probleme koji se mogu pojaviti a dijeleći to znanje s upravom i ovlaštenicima poslodavca, mogu pomoći u planiranju i primjeni najboljih, ali i najsigurnijih rješenja.

Dakle, važan je dijalog koji uključuje razgovor, međusobno slušanje, dijeljenje stavova i informacija, zajedničko odlučivanje i provedbu. Više pročitajte na stranicama Zavoda za unapređivanje zaštite na radu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije