Pročitajte preporuke o sjetvi uljane repice

Postizanje dobrog uroda i ostvarivanje dobiti kod uzgoja ratarskih kultura započinje kvalitetnom i pravovremenom sjetvom. Uljana repica je kultura kod koje je kvalitetna priprema tla, odabir sortimenta i sama sjetva vrlo bitna u ostvarivanju visokih prinosa. Ukoliko se odlučimo za sjetvu uljane repice potrebno je odabrati duboka humusom i kalcijem opskrbljena ilovasto-glinasta tla u kojima glavni korijen ima mogućnost dubokog prodiranja u tlo.

Svakako da se može uzgajati i na drugim tipovima tala, ali joj ekstremno zbito tlo s nepropusnim slojem i tla sa stagnirajućom vodom ne odgovaraju. Repica zahtijeva neutralnu do slabo alkalnu reakciju tla pH 6,6-7,6 , ali dobro uspijeva i na tlima kisele reakcije do pH 4,5. Obavezno ju je uzgajati u plodoredu na istoj parceli može se uzgajati zbog pojave bolesti i štetnika svake 4-5 godine.

Najbolji predusjevi za uljanu repicu su: rani krumpir, rano povrće, strne žitarice i ozimi krmni usjevi dok soju, suncokret i kulture iz iste porodice valja izbjegavati zbog zajedničkih bolesti i štetnika. Kao što je većini poljoprivrednika znano optimalno vrijeme sjetve za ovu kulturu je od 25. kolovoza do 05. rujna. Posljednjih nekoliko godina zbog promjene vremenskih prilika, suša u kolovozu 2011. i 2012. godine, srpnju 2013. godine, dugi kišni period tijekom kolovoza i rujna 2014. godine, rokovi sjetve uljane repice dobrano su se pomaknuli u mjesec rujan.

Višegodišnjim praćenjem stanja uljane repice vidljivo je da većina hibrida koji se nalaze na našem tržištu dobro podnose i kasnije rokove sjetve od optimalnih dok za sorte to ipak nije preporuka. Većinu godina provođenja proizvodnih pokusa u Međimurju sjetva je pomaknuta izvan optimalnih rokova sjetve za ovu kulturu – 2008., 2010. i 2011. godine zbog suše obavljena je 15. rujna, dok se 2014. godine zbog oborina u rujnu pokus sijao nikad kasnije čak 26. rujna.

Svakako da je preporuka kod sjetve izvan optimalnih rokova sjetve povećati preporučenu sjetvenu normu ovisno o tome koliko smo zakasnili sa sjetvom. Kod sorti uljane repice ukoliko se siju poslije optimalnih rokova sjetve za ovu kulturu vidljivo je smanjenje sklopa što ipak u konačnici rezultira manjim urodom. Vremenom sjetve potrebno je osigurati da uljana repica uđe u zimu s nekih 10-12 listova, a konus rasta trebao bi biti pri tlu. Optimalni sklop za hibride uljane repice je 35-45 biljaka/m2, a za linijske sorte 50-70 biljaka/m2 u žetvi.

Trenutno se na sortnoj listi Republike Hrvatske nalazi sedamdesetak različitih hibrida i linijskih sorti. Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju poljoprivredni proizvođači mogu sijati također sve hibride i linijske sorte koje se nalaze na sortnoj listi EU, a koja je dostupna na stranicama Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo (www.hcphs.hr), odnosno Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo. Poljoprivredne proizvođače koji se odluče na sjetvu uljane repice valja upozoriti da u prodaji nema tretiranog sjemena uljane repice insekticidima.

Stoga poljoprivredni proizvođači moraju veću pažnju posvetiti pipama, buhačima i u pojedinim godinama repičinoj osi listarici, štetnicima koji u jesenskom roku mogu uzrokovati velike štete na usjevima uljane repice. Odabir sortimenta za sjetvu uljane repice potrebno je prilagoditi području na kojem se uzgaja i trenutačnim vremenskim prilikama.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije