Živim život bez nasilja, kao poziv svima za odabir životne vrijednosti

U čakovečkom Centru za kulturu danas je održana projekcija igrano-dokumentarnog filma ‘Živim život bez nasilja”,posvećen Miroslavu Tunjiću, kojeg su 14. studenog 2010. godine pretukla dva mladića nakon čega je 17-godišnji Miroslav od zadobivenih ozljeda i preminuo. Na čakovečkoj projekciji bili su nazočni mnogobrojni srednjoškolci, njihovi nastavnici, profesori, čelnici lokalne uprave i samouprave, kao i predstavnici sudbene vlasti, državnog odvjetništva, javnih institucija i organizacija civilnog društva.

Film je nastao u suradnji Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, Međunarodnog policijskog udruženja (IPA), poznatih glumaca i redatelja, glazbenika i sportaša te mnogih drugih i pruža uvid u proživljena iskustva uključenih u istoimeni projekt primarne prevencije te prikazuje prikupljena i prenesena znanja provoditelja i učenika. -No, isto tako, ovaj film, kazao je tom prigodom načelnik Policijske uprave međimurske Krunoslav Gosarić, predstavlja i poziv javnosti za odabir pozitivnih životnih vrijednosti što u konačnici pridonosi jačanju nediskriminacije, nenasilja i tolerancije. Kraj nasilju počinje od nas samih, mi smo ti koji moramo načiniti prvi korak da to nasilje zaustavimo kako bi smo imali što svjetliju i bolju budućnost.

Sam nacionalni program primarne prevencije ‘Živim život bez nasilja’, namijenjen je prije svega djeci i mladima, usmjeren na sprječavanje vršnjačkog nasilja, nasilja u obitelji, nasilja prema ženama. Njegov cilj je poticanja kulture dijaloga, tolerancije i međusobnog uvažavanja,u čemu nastavlja Gosarić, međimurska policija prednjači, odnosno nalazi se u samom vrhu provedbe preventivnim projekata na području Republike Hrvatske.

Uoči same projekcije načelnik PUM-a je uručio Zahvalnicu voditeljici čakovečkog ‘Budi muško kluba’ , Andreji Bratinšćak za postignuta iznimna dostignuća u prevenciji nasilja. Naime, Graditeljska škola Čakovec u okviru programa Organizacije mladih Status ‘M’ iz Zagreba, Inicijative mladića za promociju rodno ravnopravnih normi, zdravih životnih stilova i nenasilnog ponašanja mladih muškaraca, krajem travnja prošle godine oformila je ‘Budi muško klub Čakovec’, čiji članovi promoviraju pozitivne stavove i načine ophođenja, protive se nasilju te preispituju sve stereotipe o muškosti.

– Kroz edukativni rad s njima, kazala je Bratinščak, uz pojam stereotipa pojma muškosti, uvidjeli smo da im je potrebno sigurno okruženje u kojem mogu slobodno izraziti svoje vlastite stavove, mišljenja , osjećaje i potrebe, jer ih upravo ti nekakvi stereotipi agresivne muškosti sprečavaju u tomu.

Isto tako, nazočnima se recitiranjem stihova pjesme Tina Ujevića, ‘Pobratimstvo lica u svemiru’ predstavila i Paulina Vršić, čiji je likovni rad nagrađen trećom nagradom tijekom održavanja preventivnog projekta ‘Živim život bez nasilja’ u Osnovnoj školi Štrigova. Njen likovni uradak gledatelju šalje jasnu poruku: ‘Tko tebe kamenom, ti njega kruhom!’. Zlostavljač primjenjuje silu, ali žrtva ne odgovara silom, već poljupcem. U glazbenom dijelu puhački sastav Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca izveo je ‘Odu radosti’, Ludwiga van Beethovena.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije