FOTO: Deda, ti to zmišljaš?!, kotoripski dragocjen pisani spomenik

>> FOTO: Deda, ti to zmišljaš?!, kotoripski dragocjen pisani spomenik

Kotoriba je u petak 11. rujna dobila dragocjen pisani spomenik. U Domu kulture održana je promocija knjige Deda, ti to zmišljaš?!, autora Ljudevita Ludviga Sabolića (74), dugogodišnjeg djelatnika u kulturi ali ponajprije i ponajviše zaljubljenika u prošlost i sadašnjost njegova rodnog mjesta.

Ovu zbirku Sabolić je zamislio da bude niz zapisanih sjećanja iz njegova djetinjstva, no ona je – tempom, pristupom i stilom – daleko nadmašila prvu autorovu nakanu, kaže urednik knjige prof.dr.sc. Stjepan Hranjec.

– Ono što je Sabolić napisao ostaje, ne samo kao dokument nego i kao stanoviti orijentir onima koji dolaze za nama. Ljudevit je pošteno, iskreno, sa srcem krenuo u ovaj pothvat, projekt vriejdan svakoga priznanja za jedno amatersko pero. Svojoj je Kotoribi ovim djelom podigao dragocjen pisani spomenik, na stanovit način joj je – tome svome rodnom mjestu – vratio dug upravo zato što je u njemu rasel i pase… Da nam je takvih zaljubljenika – zavičajnika u svakom našem međimurskom mjestu!, napisao je Hranjec u pogovoru.

Načelnik Ljubomir Grgec kazao je da su u Općini izuzetno ponosni na ovo djelo koje mnoge vraća u prošlost, a mlađim generacijama daje sliku kako se nekada živjelo. – Odmah smo prepoznali rad i trud našeg Ljudvija i financijski mu pomogli što ćemo učiniti i za svakoga tko se odluči za slične projekte, rekao je Gregc te najavio kako Općina ima u planu izdati monografiju, objaviti Kotoripske protokole i zaštiti kotoripski govor.

U svom obraćanju autor je rekao kako su ga na pisanje knjige potaknuli unuci, njih 8, na jednom obiteljskom okupljanju kada im je nakon što je vidio da tipkaju po mobitelima, počeo pričati kako je on proživio mladost.

– Prestalo je tipkanje, vidim zainteresirali su se, ali im je pogled onako sa smiješkom lutao od jednog do drugog, Najedanput, onako upitno-usklično, rekli su: Deda,ti to zmišljaš?! Kaj je moguće da je to tak bilo pred samo pedeset ljet? Tada sam odlučio zapisati, svega čega sam se sjetio – rekao je Sabolić te zahavlio svim sponzorima, prijateljima, obitelji i supruzi Dragici što su bili uz njega i davali mu što financijsku, što moralnu podršku.

Uslijedio je drugi dio programa koji je bio prožet čitanjem zapisa i dogodvština iz knjige i starim popevkama. U njemu su sudjelovali solisti Silvija Šalamon, Stela Sabolić, Vnko Horvat i Martin Srpak, čitači Snježana Filipašić, Silvija Šalamon i Dragutin Matotek, dio pjevača Župnog crkvenog zbora, muzikaši Željko Sabolić, Vinko Horvat i Damir Sučić i Utekovi bandisti iz Belice. Svi oni su oduševili veliki broj posjetitelja koji nisu štedjeli svoje dlanove nakon svake izvedbe.

Knjiga je tiskana u nakladi od 1000 primjeraka sadrži 226 stranica s više od 150 fotografija. Na knjizi je kao lektorica i korektorica radila Darja Šupljika, mag. educ. philol.croat.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije