Zbog obilnih kiša međimurski kalamper propada pod vodom

Zbog kiše nisu strepili i ne strepe samo vlasnici kuće u blizini rijeka i potoka, već i poljoprivrednici. Tamo gdje su se najviše podigle podzemne vode, štete na krumpiru kreću se od 80 pa do čak 100 posto! – Njemu je dovoljno da i jedan dan bude pod vodom, pa da počne propadati. Osim ovih izravnih šteta čekaju nas i neizravne jer će se tek u skladištima vidjeti pravi razmjeri – kaže Zlatko Vinković iz Belice.

Trgovačkim lancima upućuje apel da ne pritišću s cijenama jer je godina izrazito loša. – Osim što krumpir gnjili, rastu nam i troškovi vađenja jer je blato, pa strojevi troše više goriva. Izvlačimo jedni druge iz blata. Agrotehnički rokovi su počeli teći i nemamo izbora – pojašnjava.

Vinkovići obrađuju oko 30 hektara, a imaju i kooperante. Trenutna otkupna cijena je 1,20 kuna, što je ispod razine isplativosti. – Ove godine neplanirano su nas pogodile i sankcije Rusiji, pa će se stvarati tržni viškovi – ističe. Procjene su, doznajemo od mr. sc. Milorada Šubića iz Poljoprivredne savjetodavne službe, da će krumpira biti za trećinu manje.

– U tri tjedna pala je četvrtina godišnjih količina kiše, i to u najgore doba kad počinje berba. Pravi razmjeri vidjet će se za nekoliko mjeseci. Moguće da je da štete budu veće u skladištima nego sad na njivi, no i ne moraju. Ovisi o vrsti tla, sortama i drugom – napominje.

Pčele ostaju gladne na livadama

Štete zbrajaju i proizvođači bobičastog voća. Proizvođač kupina Robert Posedi iz Krištanovca kaže da je urod ovog ljeta prepolovljen u odnosu na prošlu godinu. – Nema tu pomoći i zaštite od kiše, Božja volja – kratko će taj vlasnik OPG-a, čije je kupinovo vino osvajalo nagrade na sajmovima.

Velike štete bilježe i proizvođači meda, neki čak i do 90 posto! Potvrđuje to i Branko Lipić iz Udruge pčelara Međimurske županije Agacija. – Ova kiša djelovala je kao da vas neprestalno tušira voda, a vi stalno odijevate novo odijelo. Kiša ispire nektar sa cvijeća i pčele ostaju gladne – kaže. Pčelari će zatražiti i pomoć županije. Pčelinji fond, upozorava, treba spasiti!

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije