U Hrvatskoj se od 12. do 18. svibnja obilježava Tjedan svjesnosti o celijakiji, kroničnoj bolesti probavnog sustava koju uzrokuje trajna nepodnošljivost na protein gluten, koji se nalazi u žitaricama poput pšenice, ječma, raži i zobi. Međunarodni dan celijakije je 17. svibnja.
Celijakija – neprepoznat javnozdravstveni problem
Celijakija zahvaća sve dobne skupine i oba spola podjednako. Može se javiti u ranom djetinjstvu, nekoliko mjeseci nakon uvođenja žitarica u prehranu dojenčadi ili kasnije tijekom života, izazvana nekim “okidačem” iz okoliša. Simptomi su različiti, a najčešće učestali proljev, bolovi i nadutost u trbuhu, gubitak tjelesne mase, plinovi, umor itd. Postoji i tzv. tihi oblik bolesti koji ima blage simptome, a otkriva se probirom u populaciji.
Jedini lijek za oboljele je bezglutenska dijeta koje se valja pridržavati cijeloga života. Često su oboljelima potrebni mjeseci ili čak godine dijetoterapije za potpuni oporavak, a ponovno uzimanje glutena u prehrani dovodi do povratka bolesti.
Budući da deklariranje glutena na proizvodima nije zakonom propisano, konkretna pomoć oboljelim od celijakije je analiziranje količine glutena u namirnicama ili grupama namirnica. Novom Uredbom 41/2009 regulirane su količine glutena ovisno o porijeklu i vrsti pojedinih bezglutenskih namirnica, te deklariranje glutena. Uredba je u Republici Hrvatskoj propisana Pravilnikom o hrani bez glutena.
Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske obilježava Međunarodni dan celijakije u subotu 17. svibnja s prigodnom degustacijom bezglutenskih proizvoda i letaka s korisnom informacijam o ovoj bolesti.