To nije orezivanje nego obezglavljivanje drveća! Gdje su nestale krošnje? – ogorčen je Preložanin Dragutin Glavina Diga izgledom stabala koje su orezali djelatnici gradskog komunalnog poduzeća. I nije jedini.
Građani sa čuđenjem gledaju ogoljela stabla koja izgledaju kao da je prošao tornado. Osim u Glavnoj ulici, drveće je orezano i u parku u Sajmišnoj. – Nema više hladovine. Još malo pa ćemo morati odlaziti u šumu vidjeti kako izgleda pravo drvo – komentiraju nezadovoljni mještani.
No, kako to biva, čuje se i druga strana, građani koji su jedva dočekali orezivanje jer su suhe grane padale na pješačke staze i parkirališta. Orezivanje je, tvrdi i dipl. inženjerka agronomije Karmela Radošević, koja je Pre-komu pomagala savjetima, bilo nužno.
– Građani su osjetljivi kad se radi o takvim stvarima, ali orezivanje se moralo napraviti, i to drastičnije nego obično jer su stabla stara. Tko će preuzeti odgovornost ako nekome na glavu padne grana i ubije ga? – pita. Ozbiljnije orezivanje u Prelogu nije provedeno desetljećima, a trebalo bi ga, tvrdi, obaviti svake tri do četiri godine.
– Standardi održavanja javnih površina danas nisu isti kao prije 20 godina. Nema razloga za paniku jer stabla nisu uništena, ona će prolistati, možda ne punom snagom ove godine, ali iduće sigurno. Tako se radi i u Varaždinu, i u Zagrebu na Zrinjevcu – uvjerava.
Orezivanje drveća česta je tema i u Čakovcu, gdje taj posao obavlja i nadzire Čakom. – Nas često prozivaju da ne orezujemo dovoljno drastično! Takav je slučaj u Travničkoj. Imate i slučaj da deset ljudi traži orezivanje, a jedan je protiv, kao u Gundulićevoj. Što ako grana za jačeg vjetra podigne crijep i on padne na prolaznika? O tome neki ne razmišljaju – ističe Zdravko Abramović.
Drastični rez, koji neki nazivaju i “rezom u glavu”, u tom gradu organizira se svakih nekoliko godina. Lipe i topole ga najlakše podnose. – Sve se radi po pravilima struke – ističe Abramović. U Čakovcu se nedavno odustalo od sječe stabala u Ulici ZAVNOH-a, i to zbog – pritiska stanara.