– Dvadeset i dvije godine proveo sam u misijama u Beninu, a vjerujte mi da bih pune 23 godine o tom mojem poslanju mogao pričati – rekao je okupljenim vjernicima u crkvi Sedam Žalosti Blažene Djevice Marije i Svetog Križa u Kotoribi velečasni Franjo Jačmenica.
Nakon subotnje večernje svete mise, velečasni Jačmenica više od sat vremena govorio je o dugim godinama misijskog djelovanja u jednoj od najsiromašnijih zemalja zapadne Afrike. Sa zanimanjem su vjernici pratili slikovni i govorni prikaz života afričkog čovjeka kojemu je strano gotovo sve ono što moderni zapadni svijet uzima zdravo za gotovo.
Govoreći o djeci koja su od najranije dobi iskorištavana i izrabljivana radeći poslove za odrasle, o djevojkama koje se ne školuju već su od djetinjstva predodređene udati se i biti nekome druga ili čak i dvadeset i druga žena, o životu u kolibama na vodi, slavljenju svete mise u crkvi u kojoj je i više od 40 stupnjeva, opasnostima od bolesti kao je malarija ili ugrizi zmija i škorpiona, misionar je naglasio da je ipak afrički čovjek sretan jer svoju radost pronalazi u vjeri.
Slavljenje svetih misa u Beninu zaista je višesatna istinska proslava, kada svatko od vjernika oblači najljepšu odjeću koju posjeduje te prinosi darove na oltar uz pjesmu i ples, naglasio je velečasni Jačmenica. Ovo je gostovanje misionara u župnoj crkvi u Kotoribi ostvareno na poziv lani osnovane misijske grupe “Božje ovčice”.
U grupi djeluje desetak aktivnih župljana koji su svoje djelovanje započeli kroz rad sa prvopričesnicima ali isto proširuju i na buđenje svijesti o potrebi misonarskog, bratskog rada svakog pojedinca. “Božje ovčice” do sada su vjernicima pripremili mali domjenak nakon jutarnje nedjeljne mise, zatim priredbu u siječnju na kojoj su uz župne zborove sudjelovali i prvopričesnici kao i članovi misijske grupe, a kroz vrijeme korizme pripremaju nekoliko radionica za djecu.
Papinskom misijskom uredu u Zagrebu proslijedili su i novčana sredstva koja su u iznosu nešto većem od tisuću kuna sakupili prvopričesnici a slične će se akcije i dalje organizirati s ciljem prikupljanja male pomoći koja u dalekoj Africi zaista život znači, kako su u inspirativnom predavanju velečasnog Jačmenice mogli čuti.