“Iz pepela čakovečke sinagoge – životopis Eve Schwartz”
U čakovečkoj zgradi Scheier predstavljena je knjiga “Iz pepela čakovečke sinagoge – životopis Eve Schwartz” čiji je autor dr. Branimir Bunjac. Biografija Eve Schwarz fascinantna je priča o preživljavanju, volji i hrabrosti da se živi, istaknuo je sam autor, pritom rekavši da je Eva Schwartz bila jedna čakovečka djevojka koja je u dobi od sedamnaest godina bila odvedena na silu iz svojeg rodnog grada u koji se više nikada nije vratila.
Odvedena je u logor Auswitz, gdje je većina njezine obitelji stradala, a ona je praktično čudom, kroz nebrojene tegobe uspjela dočekati kraja rata živa i poživjeti tako dugo, da nam je uspjela ispričati svoju strašnu životnu priču. Nakon Auschwitza, prošla je i pakao Gelsenkirchena i Sömmerda. Oslobođenje je dočekala sa samo 31 kilogramom težine . Autor knjige, dr.Bunjac svoje je djelo pripremao punih sedam godina u kojima se je nekoliko puta s Evom susreo u Budimpešti gdje je ona živjela, a isto tako nekoliko puta je ona dolazila u Čakovec.
– Dopisivali smo se, telefonirali, zvali svjedoke, posjećivali ih u Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj, čak i u Izraelu. Tražili smo originalne dokumente fotografije, sjećanja, pregledavali literaturu i evo na kraju je nastala ova knjiga koja je vjerujem vrlo temeljita. Eva Schwartz nažalost nije uspjela dočekati njezino izdanje. Preminula je u prosincu 2012. godine, no ovom knjigom kaže Bunjac ipak smo uspjeli njezinu ispovijest i njezin život otrgnuti zaboravu i sačuvati je kao vrijedno sjećanje za buduće generacije.
Životopis Eve Schwartz potresna je priča o sudbini djevojke kojoj je ukradena mladost
Urednik izdanja profesor Ivan Pranjić prilikom predstavljanja prve knjige vezane uz holokaust u kojoj je riječ o ljudima koji su u logore odvedeni upravo iz Čakovca istaknuo da ona i u svojem književnom smislu pobuđuje divljenje jer je iskazana jednim živahnim stilom koji je sa svojom koncentriranošću zaista vrijedan čitanja s uzbuđenjem.
-To nije, kaže prof. Pranjić, puki dokument već jedna ispovijest, a ispovijest je književna forma u kojoj se u ovom slučaju to faktografski isprepliće s unutarnjim doživljajem. Ova knjiga donosi nam jednu potresnu sudbinu u teškim vremenima iz pera osobe koja je sve to prevladala i u njoj nema nimalo mržnje. Ona ima zapravo u sebi puno životne radosti i veselja, što je zadivljujuće na sve ono što je prošla.
Međimurje je zadesila strašna ratna sudbina o kojoj se premalo govori i zna
Dr. Branimir Bunjac kazao je da je ovom knjigom razbijen jedan stereotip da je Međimurje tih ratnih četrdesetih godina prošlog stoljeća zaobišla velika ratna strahota, jer to nije tako. -Šesto ljudi je odvedeno 28. travnja, a tijekom cijelog rata je oko tisuću Židova iz cijelog Međimurja odvedeno u logore smrti, a njima se trebaju pribrojiti i sve ostale civilne i vojne žrtve, tako da se slobodno može reći da je Međimurje tijekom rata prolazilo tako strašnu sudbinu kao da se radi o nekakvom geostrateški vrlo važnom području.
Tijekom promocije knjige, zamjenica predsjednika Židovske općine Čakovec Claude Benko je publici ukratko predstavila dio bogate gospodarske i obrtničke djelatnosti Židova na području Čakovca i djelovanje židovske zajednice koja je ostavila duboki trag u povijesti Međimurja. Židovska općina Čakovec planira nastaviti istraživati sudbine slične onoj koju je zadesila Evu Schwarz i objavljivati njihove rezultate. Stoga je otvoren poseban žiro račun na koji oni koji to žele mogu uplatiti i iznos veći od 50 kuna koliko je cijena knjige u prodaji, kazala je Benko.