Dom se neće sufinancirati osobi koja ima stan, kuću ili štednju

Iako to nije rečeno, 20-ak tisuća nezaposlenih moglo bi ostati bez produljene naknade za nezaposlenost, a oko 5600 branitelja bez opskrbnine. Iščitava se to iz najavljenog spajanja četiri socijalne naknade u jedinstvenu zajamčenu minimalnu naknadu (ZMN), predviđenu novim Zakonom o socijalnoj skrbi, koji bi trebao zaživjeti sljedeće godine.

Najveći iznos ZMN-a je 2900 kuna, a u nju spadaju klasična socijalna pomoć, opskrbnine za vojne i civilne invalide, braniteljske opskrbnine te produljena novčana naknada sa Zavoda za zapošljavanje, koja se isplaćuje osobama bez sredstava za život i nakon prestanka isplate naknade po gubitku posla.

Maksimalan je iznos 2900 kuna, a očekuje se povećanje osnovice sa sadašnjih 500 i do 800 kuna. Imovinski cenzus bit će kriterij pa tako ne mogu pomoć očekivati npr. vlasnici nekretnina, štednje, dionica i sl. Polovica korisnika socijalne pomoći je radno sposobna, pa će ugovori o ZMN-u biti na dvije godine, a odbije li netko za to vrijeme ponuđeni posao, brisat će se iz sustava socijalne skrbi te opet može podnijeti zahtjev tek za tri mjeseca.

Zakon uvodi i u reformu skrbi za starije i nemoćne. Cijena svih domova ujednačit će se, i onima koji imaju nekretnine u vlasništvu dom više neće sufinancirati država, nego će to morati vlastitom imovinom, pa će se ići na zabilježbu imovine. Zakon nosi i provedbu deinstitucionalizacije domova.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije