Već u spisima s početka nove ere Međimurje nazivaju “Insula intra Dravam et Muram” otokom između ove dvije prekrasne rijeke sjeverne Hrvatske. Međimurje je veoma zanimljivo područje koje obiluje vrijednom kulturnom baštinom još iz doba Rimljana, ali prije svega nenadmašnim prirodnim ljepotama zbog čega je prozvan vrtom Hrvatske. I dok je donje Međimurje nizina koju oblikuju rijeke, gornje Međimurje sačinjavaju blagi slikoviti brežuljci.
Upravo pogodan reljef gornje Međimurje čini jednim od najbogatijih i ponajboljih područje za uzgoj vinove loze čija tradicija seže u daleku prošlost. Prvu su vinovu lozu u ovom kraju, prema predaji, zasadili stari Rimljani, a danas ona prekriva preko tisuću hektara gornjeg Međimurja. Naravno, radi se o autohtonim i iznimno kvalitetnim kulturama od kojih se proizvode vrhunska i višestruko nagrađivana vina.
Ulazak u veliku zajednicu europskih naroda od 500 milijuna stanovnika radikalno će promijeniti naš život. Granice se brišu 1. srpnja RH i Međimurje ulazi u Europsku uniju. Zasigurno će Europska unija s Međimurjem kao regijom biti ljepša, a i Međimurju se otvaraju nove prilike. Tom prigodom smo vinogradarima iz gornjeg Međimurja postavili pitanje o dosadašnjim iskustvima u suradnji s Europskom unijom te njihovo viđenje ulazka u Uniju.
Pitanje koje smo im postavili: “Što za Vas znači ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju, kakva su Vaša očekivanja te jeste li do sad surađivali sa susjedima iz Europske unije?”
Vinska kuća Dvanajščak – Kozol
Očekujem više uređenosti oko problema s naplatama i urednija plaćanja što je za sve nas veliki problem na koji trošimo puno energije, a umjestu da je usmjerimo u ono što nam bolje leži – gorice i podrum. Planiramo iskoristiti sredstva iz EU fondova za poticanje vinarstva i vinogradarstva. Što se tiče jeftinih slovenskih vina, do sada su ona isto tako u određenoj mjeri bila prisutna kod nas, ali ne vjerujem da u nekoj većoj mjeri budu u budućnosti, jer oni jednostavno nemaju toliko zaliha vina da nas preplave. Cijena u Sloveniji što se tiče vrhunskih vina je ista kao i kod nas. Mi moramo samo nastaviti raditi na kvaliteti kao što smo i do sada. Očekujemo još više posjeta iz susjednih zemalja našem kraju i bolju povezanost. Gledao sam neki dan dokumentarnu emisiju o vinarstvu gdje su bile pobrojane regije od Ormoža do Ljutomera i Kaniže, ali su zaobišli našu regiju Međimurje, pa i tu ima potencijala da iskočimo na vinskoj karti – rekao nam je predsjednik Društva vinogradara i vinara Hortus Croatie Zdravko Dvanajščak, iz Vinske kuće Dvanajščak – Kozol.
OPG Lovrec
Ulaskom u EU ne očekujemo neku brzu promjenu niti na bolje, niti na gore. Željeli bismo da te promjene idu prema inovaciji i kreaciji, a ne prema birokratizaciji u vinarskoj branši. Europsaka unija će biti svakako novi izazov, možda ponekad i razočaranje, ali biti će, očekujemo mnogo dinamičnije u svemu.
Vinarstvo našeg kraja povijesno ima srednjoeuropski identitet i vrlo sličan sortiment vinove loze kao nama pogranične regije susjednih država članica EU, pa smo u tom smislu već dugo u Europi.
Naša obitelj malim koracima nastavlja tradiciju bavljenja ovim poslom. Namjeravamo se i dalje držati svoje vinske filozofije: znanje, kompetencija i dosljednost u radu. Cijenit ćemo i uvažavati druge, ali ulaskom u novu zajednicu ni u kom slučaju ne namjeravamo podcjenjivati svoje resurse i mogućnosti. Ne želimo podlijegati manipulacijama i sluganstvu pod svaku cijenu prihvaćanjem nekih trendova nastalih negdje drugdje gdje možda i mogu imati opravdanje, ali kod nas bi izgledali nakaradno. Štoviše, zemlje bez vinarske tradicije mogu ponešto naučiti od nas.
Razvili smo već dosta kontakata diljem Europe i u smislu prohodnosti roba biti će nam, nadamo se, lakše. Ljudi objektivnog razmišljanja i dobrih namjera kod nas i u Europi, priznaju da bi naša vina trebala imati višu cijenu, dok drugi koji ne uviđaju razliku među vinima butiknih proizvodnji i proizvodnji vina nekih drugih usmjerenja, očekuju jeftinija vina.
Možda će neki uporni trgovački i drugi lobiji, pokušati nametnuti svoje diktate, ali treba se znati oduprijeti i računati na svoje dosadašnje potrošače koji su svjesni da nije isto ako primjerice grožđe raste u blizini teške industrije ili još za sada u našem relativno čistom okruženju, da ne nabrajam sve druge okolnosti a i rezultate različitih pristupa i uvjeta u proizvodnji. A već je Alphonse Daudet, francuski književnik rekao: «Pije vino svoje domovine jer ono ti po nasljeđu najbolje odgovara», pa vjerujem da nakon zadovoljene znatiželje i dalje možemo računati na svoje vjerne potrošače u Hrvatskoj a također i u Poljskoj, Nizozemskoj, Švedskoj, Švicarskoj, Njemačkoj, Italiji, Austriji..
Za OPG Lovrec, Sv.Urban,
Jasna Lovrec
Vinarija Novak
Naša očekivnja su u svakom slučaju pozitivna, jer već radimo sa članicom Europske unije (Austrijom) te još imamo upita iz drugih zemalja Europske Unije. Te mislimo da ćemo ulaskom u EU pojednostavniti i brže rješavati izvoznu papirologiju te si samim time još više i lakše otvoriti tržište.
Za vinariju Novak, Banfi
Martin Novak
Vinogradarstvo i podrumarstvo Tomšić
Mislim da se nešto bitno neće promijeniti, pojednostavnit će se protok robe i otvorit će se nova tržišta. Surađivao sam sa susjedima iz Europske unije.
Za vinogradrastvo i podrumarstvo Tomšić, Železna Gora
Alojz Tomšić
Vinarija Štampar
Surađivali smo sa svim susjednim državama EU i šire po pitanju vinogradarstva i vinarstva. Otvaranje granice za nas znači otvaranje novog tržišta za koje smo više nego spremni. Već ove godine očekujemo prodaju vina van granice.
Za Vinariju Štampar, Sv. Urban
David Štampar