Međimurje dobiva Centar za pomoć i njegu u kući

U srijedu 19. lipnja u dvorani Zrinski u Galeriji Scheier u Čakovcu održana je početna konferencija projekta “Centar za pomoć i njegu u kući Međimurske županije”. Na samom početku, ispred 70 sudionika konferencije voditeljica projekta Filipa Blažon iz Autonomnog centra – ACT pozdravila je prisutne, održala uvodni govor i predstavila govornike.

U prvom djelu konferencije Ivančica Mamek Jagić iz Ministarstvo socijalne politike i mladih i kasnije Antonija Canjuga iz Centra za socijalnu skrb Čakovec predstavile su važnost prevencije institucionalizacije i pružanja usluga u kući, dok je Marina Kodba iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Čakovec govorila o potrebi za geronto-domaćicama na tržištu rada i motivirajući govor prisutnim ženama zašto da se priključe u edukaciju za geronto-domaćice.

Voditeljica projekta Filipa Blažon predstavila je aktivnosti i rezultate projekta te koja je njegova važnost za lokalnu zajednicu. Naglasila je da je posao geronto-domaćica posao budućnosti, a uspostavljanje Centra za pomoć i njegu u kući u Međimurskoj županiji prijeko potreban, jer potreba za njim svakako postoji.

Ovakvi projekti pružaju zaokruženu priču, dakle i edukaciju, ali i otvaranje centra u kojem će se u budućnosti neke od educiranih žena ne samo moći i zaposliti, nego će i zainteresirane moći sudjelovati u njegovom osnivanju. Na kraju su kao primjer dobre prakse Anita Petek i Ana Lenič iz Centerkonture iz Ljubljane predstavile projekt SIPA koji se od 2011. godine uspješno bavi edukacijom žena za posao geronto-domaćica, a od nedavno i pruža usluge pomoći i njege u kući za stotinjak korisnika.

Gošće iz Slovenije naglasile su da su ovakvi programi prijeko potrebni u zajednici, a da bez sufinanciranja općina, gradova, države ili EU naprosto nisu održivi, te je stoga iznimno bitna njihova potpora. Glavna svrha projekta je povećati i pružiti kvalitetne socijalne usluge pomoći kod kuće i pridonijeti prevenciji institucionalizacije u Međimurskoj županiji kroz posebne ciljeve projekta: pružiti potrebno znanje i vještine 20 dugotrajno nezaposlenih žena iz obitelji sa zavisnim članovima za buduće (samo) zapošljavanje i poboljšanje njege koja će biti pružena zavisnim članovima obitelji kroz besplatnu verificiranu edukaciju za posao geronto-domaćica i ustanoviti dugotrajno održive modele temeljene na javno-privatnom partnerstvu za pružanje boljih socijalnih usluga u Međimurskoj županiji kroz osnivanje Centra za pomoć i njegu u kući Međimurske županije.

Aktivnosti koje slijede su edukacija za geronto-domaćice te, paralelno, kvantitativno istraživanje o potrebama za socijalnim uslugama u 3 jedinice lokalne samouprave u kojima će se sljedeće kalendarske godine u sklopu centra otvoriti klubovi za starije osobe, a geronto-domaćice pružati uslugu pomoći u kući: Prelog, Mursko Središće i Nedelišće.

Udruga Autonomni centar – ACT je nositelj projekta, a partneri na projektu su Centar za socijalnu skrb Čakovec, Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Čakovec, Međimurska županija, Grad Prelog, Grad Mursko Središće i Općina Nedelišće.

Ukupna vrijednost projekta je 160,153,05 eura od čega najveći dio financira Europska unija u okviru IV. komponente Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) – Razvoj ljudskih potencijala. Više informacija o aktivnostima projekta biti će dostupno kroz mjesec dana na internetskoj stranici projekta.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije