Otvoren natječaj za Smotru istraživačkih radova

Međimurski učenici će ove školske godine, 16. ožujka, po prvi puta imati priliku na jednom mjestu prikazati javnosti svoje istraživačke praktične radove. Takvi radovi su jedan od najzahtjevnijih oblika praktične nastave u školama, ali ujedno i jedan od najvrijednijih po proces učenja.

Stoga je kroz suradnju Međimurske županije, Regionalne razvojne agencije Međimurja REDEA i Instituta sinergije znanosti i društva pokrenut projekt “Centar izvrsnosti iz znanosti”, koji ima za cilj sustavniji pristup praćenja i podrške međimurskim učenicima i njihovim mentorima uključenih u izradu istraživačkih radova.

Zahvaljujući suradnji s Međimurskim IT Clusterom, jedna od najvažnijih početnih aktivnosti je organiziranje smotre istraživačkih radova, na koju se radovi mogu prijaviti do 15. veljače 2013. prema uputama dostupnima na internet adresi www.eduidea.org.

Primarni cilj smotri nije natjecanje, nego okupljanje učenika i njihovih mentora zbog druženja, razmjene iskustava, ali i prezentiranja radova široj javnosti koja se na taj način upoznaje i sa znanošću, kao i s rezultatima istraživanja koje su učenici provodili tokom tekuće školske godine.

Sudionici nisu kategorizirani po predmetima ili znanstvenim područjima, nego samo po tri starosne skupine: 7. i 8. razred osnovne, 1. i 2. srednje i 3. i 4. srednje škole. Sudjelovanje se sastoji od pisanog dijela radnje koji se mora poslati do 1. ožujka, i prezentacije uživo na smotri 16. ožujka. Mjesto održavanja smotre bit će objavljeno do kraja siječnja.

Smotru je financijski podržalo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, kroz svoj program podrške projektima u području popularizacije znanosti. Povjerenstvo sastavljeno od znanstvenika i stručnjaka, temeljem rezultata učenika u primjeni  principa znanstvene metode, odabirat će nekoliko radova koji se ističu po svojoj kvaliteti te ih tako javno pohvaliti.

Tako će se dodjeliti nagrada za nabolje prezentirani rad, za najsadržajniji rad, te za radnju koja najbolje spaja istraživanja iz više područja (multidisciplinarnost), a iz svake od starosnih kategorija biti će odabrani i radovi koji će imati priliku za predstavljanje i u Sloveniji, u Ptuju 7. travnja, na slovenskoj regionalnoj smotri sličnog karaktera.

U Međimurskoj županiji uočen je sve veći interes za rad s učenicima u istraživačkim praktičnim radovima, o čemu svjedoče i brojni uspjesi međimurskih učenika na državnim i međunarodnim smotrama i natjecanjima. Takav oblik nastave istaknut je i u europskim smjernicama za razvoj obrazovanja, no ujedno zahtijeva i veće materijalne i ljudske resurse, što često biva prepreka implementaciji u školama.

Korisnost takvih radova je i u učenju znanstvene metode, što je važna praktična vještina u svakodnevnom životu i radu, budući da je znanost danas sastavni dio naše svakodnevice. Stoga ne čudi da se širom svijeta sve veći naglasak stavlja upravo na učenje znanstvenih vještina u kombinaciji s primjenom novih tehnologija i matematike, čime se dugoročno podiže razina inovativnosti gospodarstva.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije