Znanstvenike je to pitanje mučilo 2.300 godina: zašto se topla voda zamrzava brže od hladne? Najbolji odgovor na ovo pitanje dao je mladić iz Međimurja Nikola Bregović sa zagrebačog PMF-a, time zaradivši nagradu Britanskog kraljevskog društva u iznosu od 1.000 funti.
Fenomen bržeg zamrzavanja tople vode od hladne nazvan je Mpemba efekt, po studentu iz Tanzanije Erastu Mpembi, koji je to pitanje postavio profesorima na Sveučilištu u Dar es Salamu još 1968. godine. No, ovim su pitanjem glavu razbijali i veliki umovi poput Aristotela, Rogera Bacona, Francisa Bacona, Descartesa…
U lipnju prošle godine Britansko kraljevsko udruženje napokon je raspisalo natječaj u kojem je ponuđena novčana nagrada od tisuću funti pojedincu ili timu koji ponudi najbolje i najkreativnije rješenje ovog problema. Natjecanje je privuklo veliki broj sudionika, piše Danas.net.hr.
26-godišnji Nikola Bregović iz Peklenice ponudio je rješenje prema kojem bi najvjerojatniji uzrok iznesenoj pojavi bila konvekcija – fizikalan pojava prilikom koje se rashlađena voda u spremniku spušta prema dnu podižući time toplu vodu prema površini. U prilog teoriji ide i činjenica da je viskoznost tople vode manja zbog čega se ona brže kreće, a time i brže hladi.
Predstavljajući se na internetskoj stranici natjecanja, Bregović je napisao kako ga je ova tema zaintrigirala nakon što mu je prijatelj poslao email s linkom na natječaj. Nikola kaže i kako su njegovi kolege vjerovali u njegov rad i više nego on sam, a do mogućeg je rješenja dolazio korak po korak, kroz debate s kolegama i prijateljima i uz njihovu pomoć tijekom procesa eksperimentiranja.