U Informacijskom centru u Donjoj Dubravi 1. listopada održana je stručna prezentacija projekata Obnovljivi izvori energije za “Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Totszerdahely” i Glavni projekt za “Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda” Donja Dubrava”-tehnička dokumentacija” koji se provodi od 1.srpnja 2011. do 1. listopada 2012. godine. Akronim projekta je SMART WWTPs.
U sklopu IPA programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska osmislile su ga Općina Totszerdahely iz Mađarske i Međimurske vode d.o.o. Čakovec. Pridruženi partneri projekta su Grad Prelog, te općine Kotoriba, Donja Dubrava, Sveta Marija i Donji Vidovec. Projekt sadržava izradu tehničke dokumentacije za korištenje obnovljivih izvora energije u pročišćavanju otpadnih voda i obradi mulja na “Uređaju za pročišćavanje otpadnih voda u Totszedahely” i izradu Glavnog projekta za “Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Donja Dubrava” što je ukupno koštalo 282.840 eura.
85% potrebnih financijskih sredstava osigurano je iz IPA fonda kao bespovratna sredstva EU, a preostalih 15% su sredstva lokalnog i državnog financiranja. Na prezentaciji su bili predstavnici partnera projekta te Istvan Tišler, načelnik Totszerdahely, i mr. Josip Zorčec dipl.ing, direktor Međimurskih voda Čakovec koji su imali uvodne riječi. Davor Stanković, dipl.ing.građ. govorio je ispred tvrtke Hidroprojekt-Ing d.o.o. Zagreb koja je izrađivala glavne projekte.
On je u svom izlaganju istaknuo kako su opći ciljevi ovih projekta zaštita i razvoj krajobraza rijeke Mure stvaranjem održivog i kvalitetnog okoliša u prekograničnom području. Pored toga istaknuo je i specifične ciljeve, a oni su korištenje obnovljivih izvora energije i smanjivanje posljedica ispuštanja otpadnih voda u rijeku Muru, u površinske ili podzemne vode, očuvanje, zaštita i poboljšanje kakvoće vodnog okoliša cijelog ekosustava, usklađenost s ciljevima “Direktive o vodama i lokalnih odluka o otpadnim vodama”.
Stanković je naglasio, kako se dugoročnije očekuje bolja kvaliteta izvora pitke vode, zaštita zdravlja stanovnika koji koriste vodu iz vodocrpilišta Prelog u Međimurju i Molnari u mađarskoj Županiji Zala te veća zaštićenost flore, faune i cjelokupnog ekosustava. Rezultate projekta koristit će 4.400 stanovnika Totszerdahahelya, Becsehelya i Totszentmartona kao i stanovnici okolnih područja cijele Županije Zala i 17.506 stanovnika Donjeg Međimurja te stanovnici okolnih naselja odnosno svi stanovnici Međimurske županije.
U sklopu projekta SAMRT WWTPs sada se izrađuje Glavni projekt Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Donja Dubrava. Definirano je kako će se na uređaju u Donjoj Dubravi pročišćavati otpadne vode cjelokupnog istočnog djela Međimurja, odnosno otpadne vode iz naselja Prelog, Čehovec, Čukovec, Draškovec,Hemuševec, Oporovec, Otok, Donji Vidovec, Sveta Marija, Donji Mihaljevec, Donja Dubrava i Kotoriba. Također, rečeno je, do sada je izrađen Idejni projekt i ishođena je lokacijska dozvola.
Postupak pročišćavanja će biti pomoću aktivnog mulja s istovremenom stabilizacijom mulja sličan je konvencionalnom postupku pročišćavanja otpadnih voda. Razlika je u tome da se postupak s istovremenom stabilizacijom vodi u području endogene respiracije krivulje rasta bakterijske kulture. U toj fazi postupak zahtjeva nisko organsko opterećenje i dulje vrijeme aeracije( op. a.uvođenje kisika u otpadne vode).
U naknadnom taložniku se uklanjaju biomasa te čvrste tvari koje su suspendirane i biološkom reaktoru. Odgovarajućim dimenzioniranjem kao i oblikovanjem bioaeracijskog spremnika u postupku je omogućena nitrifikacija i denitrifikacija(uklanjanje dušika). To će biti treći stupanj pročišćavanja važeće regulative gdje će se dodatno otklanjati i fosfor, a za tu svrhu na raspolaganju će biti dva postupka, biološki i kemijski. U konkretnom slučaju pretpostavlja se da će se primjenjivati biološki postupak.
Uređaj je projektiran je kao složena građevina i bit će lociran na zasad neizgrađenoj zemljišnoj čestici blizu same ceste Kotoriba- Donji Vidovec, s time da će se do lokacije Uređaja izgraditi pristupni put. Predviđa se postepena izgradnja uređaja i to u dvije linije, svaka nazivnog kapaciteta 12.580 ES. Planirani kapacitet cjelokupnog uređaja iznosi 25.160 E8ekvivalent stanovnika) od čega na stanovništvo otpada 17.290 ES, a na industriju 7.870 ES.
Prijemnik za pročišćavanje otpadne vode će biti vodotok Rakovnica koji teče neposredno sjeverno uz planiranu lokaciju Uređaja i ulijeva se nizvodno u rijeku Muru. Na kraju skupa je rečeno kako slijedi kandidiranje projekta prema EU fondovima čija će sredstva diktirati daljnji tijek gradnje.