Ravnatelj Kopasić: Liječnici prečesto pišu uputnice

U Županijskoj bolnici Čakovec odlučili su da do daljnjega neće obavljati određene laboratorijske pretrage krvi jer im HZZO ne pokriva troškove! Ravnatelj Dragutin Kopasić kaže da su morali uvesti restrikcije jer mjesečno naprave posao za 800.000 kuna, a HZZO im plati svega 330.000.

– Zato smo uveli restrikcije i ukinuli neke nepotrebne pretrage za koje liječnici obiteljske medicine, pa i bolnički, prečesto pišu uputnice. Liječnici bi trebali malo olabaviti okidač za pisanje uputnica jer čak 90 posto nalaza je dobro – kaže D. Kopasić. HZZO-u su, dodaje, poslali popis svih 56 liječničkih timova i broja pretraga koje su naručili. Neki liječnici, napominje, pišu pet puta više uputnica od kolega. No, iz HZZO-a odgovora nema.

Liječnik obiteljske medicine Zrinko Karlović iz Preloga kaže da iz bolnice nije stigla nikakva službena obavijest iz koje bi se moglo iščitati u čemu je problem.

– Dobili smo samo kratki dopis koji je potpisala šefica laboratorija. Piše da se do daljnjega neće raditi pretrage poput nekih markera za upale i tumorske markere, hormone i masnoće. Mi sad ne znamo odnosi li se to samo na uputnice iz primarne zdravstvene zaštite ili i za bolničke pacijente. Je li ta zabrana rezultat nedostatka novca za kupnju reagensa i koliko će trajati? – pita Z. Karlović.

Ako je problem u prevelikom broju uputnica za pretrage, to bi trebao kontrolirati HZZO, no bolnicama, smatra, te kontrole nisu u interesu jer bi se pokazalo da više od polovice pretraga traže upravo bolnički liječnici!

– Predlagali smo HZZO-u da se na uputnicama tiska i jedna kućica u kojoj bi pisalo tko je točno pretragu tražio, a ne tko je potpisao uputnicu. Imao sam slučaj da je jedan liječnik na internoj tražio čak 25 pretraga, od čega polovica, po mom mišljenju, nije ni trebala, a na uputnici je pisalo samo moje ime – kaže Z. Karlović. Ravnatelj bolnice ostaje pri stavu da je pretraga previše, a posebno onih za masnoću u krvi.

– Ne može netko tko tri mjeseca pije lijekove za skidanje masnoće svaka dva tjedna dolaziti na kontrolu masnoće u krvi! – odlučan je. Još nema podataka koliko je novca bolnica dosad uštedjela.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije