“Želim uspjeti jer ja to mogu”
U sklopu projekta Generation Next at Work kojeg financira Europska Unija, Grad Čakovec, Grad Prelog, Grad Mursko Središće i Regionalna razvojna agencija Međimurja – REDEA, organizirali su četiri jednodnevne radionice namijenjene mladim nezaposlenim osobama s višom ili visokom stručnom spremom s područja Međimurske županije koje su se održale ovaj tjedan (od ponedjeljka do četvrtka) u dvorani za konferencije Tehnološko inovacijskog centra Međimurje (TIC) u Čakovcu.
Radionice su održane s ciljem jačanja osobnih i poslovnih kompetencija mladih nezaposlenih osoba, olakšavanja procesa traženja posla, pripreme za novo radno mjesto i razvijanje vještina potrebnih u svakodnevnom poslovanju te razvoj poduzetničke kulture i potencijala za samozapošljavanje.
Radionice su bile interaktivnog tipa pa su tako svi sudionici aktivno sudjelovali u različitim vježbama čiji je cilj poboljšanje osobnih i poslovnih kompetencija polaznika.
Teme održanih radionica u predavači:
– Poboljšanje osobnih kompetencija – “Upravljanje sobom, prvi korak prema izvrsnosti”. Predavač: Elena Cvjetković, Business & Life Coach (Misliona d.o.o.).Prezentacija je bila usmjerena na vlastite kompetencije i načine kako ih poboljšati. Bilo je riječi o motivaciji te njezinom pokretanju, misiji, viziji i ciljevima, piramidi vrijednosti, SWOT analizi, asertivnosti, upravljanju vremenom, delegiranju te stresu.
– “Važnost i tehnike pravilne komunikacije”. Predavač: Gordana Kastrapeli, voditeljica treninga iz područja NLP-a te komunikacijskih i prezentacijskih vještina (Centar Format In d.o.o.). Prezentacija je obuhvaćala područja poput NLP pretpostavki uspješne komunikacije, značenja komunikacije, fleksibilnosti, prezentaciji, sadržaja prezentacije, te upravljanja tremom.
– “Razvoj poslovnih kompetencija”. Predavač: Neda Janovski, komunikolog, diplomirani politolog, trener predavač na edukaciji srednjeg i malog menadžmenta (Educamix d.o.o.). U ovoj prezentaciji bilo je riječi o brandu kao zaštitnom znaku, stavovima, kreativnosti i timskom radu, rješavanju sukoba, planiranju i upravljanju karijerom, znanju i vještinama, upravljanju promjenama, korporativnoj kulturi te networkingu.
– “Izazovi samozapošljavanja”. Predavač: Asja Lajtman Bosilj, magistar društvenih znanosti te trener poslovnih edukacija (Avus d.o.o.). U ovoj prezentaciji je bilo riječi o samozapošljavanju iz osobne perspektive predavača, kompetencijama poduzetnika, SWOT analizi, donošenju odluka, stavovima i poštenju te cjeloživotnom učenju.
Radionice je pohađalo oko 50 mladih nezaposlenih visokoobrazovanih osoba (VSS i VŠS) raznih struka. Paralelno s radionicama za nezaposlene započelo je i održavanje radionica za poduzeća iz Međimurske županije.
Cilj tih radionica je upoznati poduzeća s važnostima zapošljavanja mladih osoba s VSS i VŠS. U tu svrhu poduzeća su odredila mentore koji će pohađati 4 radionice u kojima će biti upoznati sa aktivnostima projekta te uvođenja programa stažiranja. Tako će neki od sudionika radionica dobiti priliku za stažiranje (volontiranje) u tim tvrtkama te na taj način steći neko početno radno iskustvo koje će im pomoći u daljnjem pronalasku posla (pri tome mogućnost zaposlenja nije isključena).
Program stažiranja zamišljen je tako da stažisti dobe neke konkretne poslove i zadatke koji će im pomoći da steknu pravi vrijednost odnosno radno iskustvo u toj struci.