U četvrtak, 16. studenog je u Selnici obilježena 1. obljetnica otkrivenja Spomenika hrvatskim braniteljima, kojeg je u središtu naselja podignula Općina Selnica i danas je središnje mjesto prisjećanja na žrtve obrambenog Domoviunskog rata i sjećanja na hrvatska stradalnička mjesta, Vukovar, Lipik, Pakrac, Dubrovnik, Škabrnja…
Dostojanstveno i s puno emocija spomeniku su prišli i svijeće zapalili predstavnici braniteljskih udruga, Počasnog zdruga (položili i vijenac), Hrvatskih branitelja Vukovara iz Međimurja, Grada Čakovca, Općine Selnica i drugi.
Prvi je prigodne riječi izrekao Ervin Vičević, idejni začetnik i realizator spomen obilježja i svih drugih sjećanja na žrtve koje je Hrvatska podnijela za svoju slobodu.
Vičević je naglasio kako su Ivan Mezga, Zoran Vidović, Željko Sršan i Zvonko Horvatić bili prvi koji su podržali njegovu ideju da Selnica dobije spomenik, te im zahvalio.
Ivan Mezga je kazao kako se Hrvatska nije branila u Međimurju, nego su Međimurci išli je braniti tamo gdje je bila najranjivija, gdje je agresor bio najžešći, a to je Vukovar. Ovaj spomenik je ovdje za one koji su među nama bili najhrabriji i za one koji ne mogu u Vukovar, da se ovdje poklone, pomole i zapale svijeću.
Zoran Vidović zamjenik čakovečkog gradonačelnika, koji je lani bio dožupan te izaslanik državnog vrha na otkrivanju spoemnika kazao je kako Grad Čakovec svake godine obilježava sjećanje na Vukovar, a sve ovo pak i ovaj spomenik jasno govore kako niti jedan žrtva u Domovinskom ratu nije bila uzaludna.
Željko Sršan naglasio je kako je ovo spomenik za one koji su među svima nama bili najhrabriji i život svoj darovali za slobodu Hrvatske. Koji se nisu živi doma vratili. – U Vukovaru je srušena krvnička i zločinaćka JNA i poražene su fašističke bande.
Ovi kojima odajemo počast nisu se bojali dati svojke živote, ali nisu ginuli za Hrvatsku u kojoj siromašan narod prekapa po kontenjerima i bježi u tuđi svijet u potragu za poslom i poštivanjem svojeg – ljudskog ugleda, kazao je Sršan, poklonivši se žrtvama za Hrvatsku.
Iz Selnice okupljeni su krenuli prema Vukovaru, kako bi u subotu 18. studneog sudjelovali u koloni sjećanja, te obišli prijatelje i mjesta na kojima su brani dom, domovinu, život, imovinu, čast i stvarali ljepotu nezavisnosti i slobode, koju su Hrvati sanjali godinama.