Na temelju prikazanih podataka o kretanju zaraznih bolesti u Međimurskoj županiji, te uvida u stanje, kojeg na temelju svakodnevnog rada na nadzoru nad zaraznim bolestima obavlja Djelatnost za epidemiologiju ZZJZ Međimurske županije, epidemiološka situacija vezana uz zarazne bolesti i nadalje se može ocijeniti povoljnom.
– To se temelji na činjenicama da su bolesti protiv kojih se cijepi potisnute, da su bolesti koje prate niski higijenski standard vrlo rijetke ili i odsutne, rijetke su i tzv. klasične spolne bolesti te da je sustav preventivnih mjera za sigurnu masovnu prehranu i javnu vodoopskrbu učinkovit te nema tzv. hidričnih epidemija ni epidemija trovanja hranom u javnim objektima.
Morbiditetni podaci pokazuju da je učinak svih navedenih mjera vrlo povoljan, što je posljedica organiziranog djelovanja cijelog zdravstvenog sustava i drugih koji u svojoj domeni kao dio cjelokupnog sustava javnog zdravstva pridonose zdravlju ljudi, no dobro je podsjetiti da se zdravlje ljudi uvijek može poboljšati pa tako i u pogledu uvijek aktualnih zaraznih bolesti – kaže rukovoditeljica Djelatnosti za epidemiologiju, Višnja Smilović, dr. med., spec. epidemiolog čiji stručni komentar prenosimo u nastavku.
Kapljične zarazne bolesti
Tuberkuloza i nadalje pokazuje kontinuirani trend pada kroz duži vremenski period. Stabilna situacija kod tuberkuloze rezultat je rada svih zdravstvenih subjekata na provedbi “Nacionalnog programa suzbijanja tuberkuloze” . Incidencija tuberkuloze u 2016. godini u našoj županiji iznosi 12,30/100000 stanovnika i najmanja je do sada.
Varicellae kao tipična dječja kapljična zarazna bolest protiv koje se ne cijepi javljaju se kontinuirano ali ove godine pokazuju ponovno veću učestalost nego
prošle godine u istom razdoblju (940 oboljelih u odnosu na 663 oboljelih u 2015.g.).
Streptokokne bolesti bilježe uobičajeno sezonsko pojavljivanje, no u 2016. godini je oko 2,5 puta veći broj prijavljenih oboljelih od streptokoknih bolesti u odnosu na 2015. godinu .Analizom prijava vidi se da je oko 50 % prijavljenih streptokoknih angina a svega 30 % šarlaha laboratorijski potvrđeno. Tijekom 2016. godine je bio veći broj grupiranja obolijevanja od streptokoknih bolesti u dječjim vrtićima, naročito tijekom siječnja i ožujka kad je pod epidemiološkim nadzorom bilo oko 10-tak vrtića te su sukladno tome i provedene protuepidemijske mjere za suzbijanje širenja epidemije.
U 2016. godini nismo zabilježili prijave težih kliničkih slika streptokoknih bolesti sa komplikacijama, bilo je svega nekoliko hospitalizacija djece zbog produženog liječenja
streptokoknih angina.
Oboljevanje od upale pluća je prijavljeno sa gotovo dvostruko manjom učestalošću u odnosu na 2015. godinu no nažalost sa četiri smrtna ishoda. Nema zabilježenih grupiranja oboljevanja od upala pluća u kolektivima niti obiteljima.
Meningokokni meningitisi se javljaju sa uobičajenom pojavnošću (4 oboljela) kao i proteklih godina isto bez teških oblika bolesti i smrti.
Crijevne zarazne bolesti
U 2016. godini prijavljeno je 536 slučajeva crijevnih zaraznih bolesti što čini 16,3 % od ukupnog broja prijava, manje nego u 2015.godini (18,9 %). Eneterokolitisi pokazuju veću pojavnost nego u istom razdoblju prošle godine, no pojavnost Rota virusnih enterokolitisa je gotovo za trećinu manja nego prošle godine.
Salmoneloze se javljaju sa gotovo dvostruko manjom manjom pojavnošću (45 prijavljenih) nego u istom razdoblju prošle godine (76 oboljelih) i to kao sporadični slučajevi u obitelji.
Pojavnost Kampilobakterioza je zato gotovo dvostruko veća ( 83 slučaja) u 2016. godini nego prošle godine (56 oboljelih). Oboljevanje od kampilobakterioze se najčešće događa zbog konzumacije nepasteriziranih mliječnih proizvoda (sirovo, neprokuhano mlijeko i sl.) te nedovoljno termički obrađenog mesa (naročito mesa peradi).
Ostala trovanja hranom su zabilježana sa 11 prijavljenih slučaja. Nastavlja se povoljan trend potpunog odsustva hepatitisa A, kao povoljna posljedica općeg poboljšanja higijensko sanitarnih prilika a u 2016. godini imamo zabilježena 2 izolirana slučaja bacilarne dizenterije kao i prošle godine.
Spolno prenosive zarazne bolesti
U grupu spolno prenosivih bolesti pripadaju virusni hepatitis B i C, HIV/AIDS, sifilis, gonoreja, klamidijaza i ostale spolno prenosive bolesti (SPB). U 2016. godini je i nadalje povoljno stanje skupine spolnih, odnosno spolno prenosivih bolesti: u promatranom razdoblju nema prijavljenih bolesti AIDS-a, HIV-a i sifilisa, dok su samo dvije prijave klamidijaze i jedna prijava gonoreje. U 2016. godini bilježe se samo 2 prijave hepatitis C bolesti.
Parazitarne zarazne bolesti
U 2016. godini se bilježi značajno manja učestalost pojave ušljivosti (manja grupiranja u nekoliko osnovnih škola i dječjih vrtića). Pojavnost svraba u ovoj godini je također manja (71 oboljelih) nego u 2015.godini (111 oboljela).
Transmisivne zarazne bolesti
Krpeljni meningoencefalitis kao prirodnožarišna zoonoza pokazuje daljnji trend pada obolijevanja (3 oboljele osobe) u odnosu na prošlu godinu (7 oboljelih). Od Lyme borrelioze je u 2016. godini oboljelo 26 osoba, nešto više nego u istom razdoblju prošle godine ( 21 oboljelih).
Smrti od zaraznih bolesti
U 2016. godini imamo prijavljeno 5 smrti od zaraznih bolesti i to od 4 smrti od upale pluća i 1 smrt od gripe.
Prijavljene epidemije zaraznih bolesti
U navedenom razdoblju imali smo zabilježeno nekoliko manjih grupiranja ušljivosti u nekoliko kolektiva, dvije epidemije norovirusnih gastroenterokolitisa u domovima za starije, te jedno grupiranje noro virusnog proljeva u dječjem vrtiću. Provedene su sve protuepidemijske mjere i nadzor epidemiološke službe.