U subotu su u Donjoj Dubravi održani drugi Dani dobravske povijesti koji su bili vezani na temu Noći muzeja – ‘Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo’.
O tome Donja Dubrava ima, glede svoje bogate povijesti, sijaset neispričanih priča. Ovoga puta ona je bila vezana uz temu glazbe pa je u svezi toga noć bila ispunjena lijepom izložbom i predavanjima, živim izvođenjem izvornih tradicijskih međimurskih pjesama u izvedbi puhača i tamburaša.
Bilo je lijepo čuti Puhački orkestar općine Donja Dubrava u izvođenju spleta međimurskih pjesama, a potom predavanje na temu povijesti limene glazbe u Donjoj Dubravi koje je održao Slaven Ujlaki. Ono je održano u vatrogasnom domu jer su za to mjesto vezani počeci limene glazbe koji su povezani s osnivanje DVD-a 1888. godine.
Upravo glede tih početaka u vatrogasnom je domu oformljen spomen zid na kojem su izloženi najstariji instrumenti prve limene glazbe u Donjoj Dubravi o čemu je govorio doajen donjodubravskog vatrogastva Vinko Čituš.
Glazba se izvodila i u Domu kulture Zalan. KUD Seljačka sloga Donja Dubrava otvorio je vrata svojim sumještanima pohvalivši se neiscrpnim bogatstvom prošlosti. Tu su nastupili tamburaši i pjevači, Nino Klobučarić i Ivan Brljak. Učenici mjesne OŠ su pročitali nekoliko međimurskih pjesama te na taj način uveličali temu o glazbi. Poanta večeri bila je svirka Puhačkog orkestra sa spletom međimurskih pjesama.
Janja Kovač je održala kratko predavanje o međimurskoj popevki i još jednom nas podsjetila da međimurska popevka postoji sve dok se izvodi i pozvala sve prisutne da na neki način održe nematerijalnu baštinu živom jer ona je dio našeg identiteta kojim se moramo ponositi. Interes za predavanje je bio izuzetan.
Što su pokazali Dani dobravske povijesti? Da Dobrava ima bogatu povijest i tradiciju koja je i dalje živa zahvaljujući upravo onima koji su te večeri nastupali. Riječ, dvije o posjeti. Iznad očekivanog, a raduje što su manifestaciju došli podržati i mještani drugih sredina.