Smanjenje propisanog minimalnog roka do kojeg se životinje u skloništima ne smiju eutanazirati sa 60 na deset dana, brisanje obveze sterilizacije i cijepljenja u skloništima…
Neki su to od prijedloga koje su Grad Prelog i dio donjomeđimurskih općina uputili na prijedlog imena Zakona o zaštiti životinja koji, smatraju, jedinicama lokalne samouprave nameće sve veće financijske obveze, a problem povećanja broja napuštenih pasa neće se riješiti.
Traže brisanje obveza
– Lako je iz Zagreba pričati kako zbrinuti stotinjak pasa u azilu s proračunom od nekoliko milijardi kuna. Mi smo uglavnom seoska sredina u kojoj se psi drže na drugačiji način – kaže gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek. Upozorava da zabrinjavanje jednog psa lutalice stoji oko 970 kuna. Predlaže da se psi u skloništima čipiraju tek kad idu novom vlasniku, i to na njegov trošak.
Cijepljenje prilikom dolaska u azil je, ističe nepotrebno. Traži i da se iz prijedloga izmjena zakon izbriše obveza gradova i općina da plaćaju trošak liječenja ozlijeđenih životinja. Nepotrebna je, smatra, i zabrana držanja psa na način da su trajno vezani ili u ograđenom prostoru.
– To je plemenito, ali u praksi neprovedivo jer bi to značilo da službena osoba mora dežurati pokraj dvorišta i čekati da vidi pušta li se pas s lanca ili iz boksa – napominje Kolarek i pita što će biti kad neko sklonište popuni kapacitet, kao što je to slučaj u Čakovcu. – Nismo mrzitelji životinja kakvima nas neke udruge pokušavaju prikazivati. Volimo životinje, ali ih ne izjednačavamo s ljudima.
Najoštrije osuđuje mučenje životinja, ali to nije isto što i usmrćivanje na stručan i bezbolan način. Bit ćemo sretni ako se sve udome i dat ćemo prilku za to, no broj napuštenih pasa daleko je veći od broja onih koji ih žele udomiti i naših proračunskih mogućnosti – kaže Kolarek, koji je, ističe, veterinar po struci.
U Međimurju je nekoliko tisuća napuštenih pasa, najviše u romskim naseljima, azil u Čakovcu je pun i zbrinjava više od 350 pasa, a usporedbe radi, slovenska religija Maribor, koja ima oko 400,000 stanovnika, ima jedan azil s pedesetak mjesta i popunjen do pola.
Novac se može naći
Zakon u Sloveniji dopušta eutanaziju nakon 30 dana. Volonteri udruga za zaštitu žživotinja odlučno su protiv eutanazije, a čakovečki je azil jedan od samo šest tzv. “no kill” skloništa u Hrvatskoj, u kojima nema usmrćivanja. Oni predložene izmjene zakona smatraju dobrima. – Novac se uvijek može naći – kažu.