Pismo čitatelja: “Niti vidim, niti čujem…”

“Ovo što se dogodilo je uistino strašno. Više nismo sigurni niti na pješačkim stazama koje su dovoljno odmaknute od kolnika. Nadam se da će stradala djevojčica sa što manje posljedica proći ovu nesreću. Međutim, ja bih se osvrnuo na samog vozača, konkretno na životnu dob.

Naime, tvrdi se da je njemu tijekom vožnje pozlilo, da je imao udar, možda zdravstveni problemi… Svatko razuman zapitat će se smije li takva osoba sjesti za volan? Naravno da ne bi smjela, ali moždani ili srčani udar je nepredvidiva pojava i nitko nije isključen, bez obzira na dob.

Nadalje, u članku 222. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/2008) piše sljedeće:

(1) Vozačka dozvola izdat će se na zahtjev osobe koja nadležnom tijelu preda uvjerenje o položenom vozačkom ispitu, ako udovoljava uvjetima iz ovoga Zakona.

(2) Vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina. Prilikom ove zamjene vozač se nije dužan podvrgnuti zdravstvenom pregledu za vozača.

(5) Nakon navršenih 80 godina života vozačka dozvola izdaje se na rok označen u liječničkom uvjerenju, a najduže na pet godina.

Ako ja dobro razumijem što ovdje piše, onda to znači doslovno ovo: kad jednom položite vozački ispit i prođete liječnički pregled tada sve do 80. godine života ne trebate raditi ponovni pregled kod liječnika. Nadležna PU će vam svakih 10 godina produžiti vašu vozačku dozvolu – vjerojatno će tražiti novu fotografiju, ali vas neće pitati za zdravlje.

Svi bi mi htjeli da vozimo auto što duže, da smo mobilni, da ne ovisimo o nikome, međutim… Osoba koja je navršila 70, 75, godina života može i dalje voziti auto bez ikakvih ograničenja??

Kakve psihofizičke osobine i motoričke vještine ima osoba u toj dobi? Što je sa vidom, sluhom? Vjerojatno je sve to slabije i sporije nego desetak godina prije. Zato se određene osobe te dobi i voze sigurnije, sporije, polakše, itd… ali??

Osobno nosim naočale od djetinjstva i u vozačkoj dozvoli imam ograničenje – obavezno nošenje naočala za vrijeme vožnje. Ne vidim nikakav problem u tome da svakih 10 godina ili jednom u 10 godina odem na pregled vida u vezi produljenja vozačke dozvole. Osoba koja ima 78 godina vrlo vjerojatno koristi naočale, međutim to istoj ne piše u vozačkoj dozvoli – možda će pisati nakon 80. godine.

Isto tako ta osoba može biti bolesna, čak i ozbiljno bolesna, ali po Zakonu smije sjest u auto za volan. Ne znam što piše u Zakonima EU (Slovenija, Austrija, Njemačka) u pogledu zdravstvenih pregleda i ograničenja obzirom na životnu dob, međutim, dokle god u našem Zakonu piše da možemo voziti auto do 80. godine života na temelju liječničkog pregleda sa 20-ak godina starosti, pitam se pitam, kakva je to onda sigurnost na cestama i oko njih?

Zar je problem promijeniti članak 222. Zakona i osobe nakon recimo 70. godine uputiti barem na pregled vida ako ništa drugo. Vjerujem da će se na taj način barem malo smanjiti broj nesreća na cestama čiji su sudionici osobe starije životne dobi.”


Pismo čitatelja
(podaci poznati uredništvu)

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije