SUĐENJE SMILJANI SRNEC

NOVI DETALJI Svjedočili policajci: Smiljana je pristala na poligraf, no zbog lijekova nije ispitana

Kad su je 2017. vodili na poligrafsko ispitivanje, kašljala je i govorila da je bolesna, bila je uznemirena, a kad su se vraćali, bila je mirna i izgledala kao da je zaspala. Suprugu Ivanu je pozlilo pa ni on nije bio na poligrafskom testiranju

Na Županijskom sudu u Varaždinu u srijedu je nastavljeno suđenje Smiljani Srnec za ubojstvo sestre Jasmine Dominić čije je tijelo pronađeno u škrinji 19 godina nakon njezina nestanka.

Svjedočio je policajac Vladimir Makar koji je govorio o prijavama Jasminina nestanka. Kazao je kako je otac je donio dokumente njezine dokumente odnosno putovnicu, osobnu iskaznicu i ‘neki’ rokovnik. Njemu je prijavljen nestanak. Najprije je majka prijavila nestanak, a potom i otac. Predočena mu je preslika zapisnika. Sudac pita sjeća li se detalja, na što je odgovorio da se baš i ne sjeća.

“Pitali smo samo zašto tako kasno prijavljuju nestanak, pa su odgovorili da je sestra u međuvremenu kontaktirala s njom”, izjavio je Makar te dodao kako nije provjeravao brojeve iz njezinog mobitela.

‘Nazvala je Smiljana Srnec, ali je tražila baš određenog kolegu. Bila je uznemirena’

Potom je svjedočila policijska službenica Danijela Turk koja je svjedočila o telefonskom pozivu u policijsku postaju kobnog dana.

“To je bila subota oko 12 sati je zazvonio telefon, bila je ženska osoba koja se predstavila kao Smiljana Srnec. Tražila je kolegu Josipa Jalšovca i inzistirala da baš s njim razgovara. I ona ga je nazvala. Imala je drhtav glas i zvučala je uznemireno”, izjavila je Turk.

U sudnicu je potom ušla Gordana Štefinec koja je radila na poslovima potrage PU međimurske. Jasminin nestanak je prijavljen u PP Čakovec, kazala je. Bilo je rečeno da nestala osoba studira u Zagreba. Raspisana je potraga svim Policijskim upravama i PU zagrebačkoj da provjere fakultete i osobe koje su navedene da su u vezi s njom. Obavljale su se sve policijske radnje koje su osnovne prilikom nestanka: obavljanje razgovora sa susjedima, rodbinom, poznanicima… 2010. godine otišla je iz tog sektora i više nije imala kontakt s tim predmetom.

“Pokušali smo Smiljanu voditi na poligraf, ali zbog toga što je ona koristila lijekove nismo to mogli obaviti”, rekla je.

Kad su je 2017. vodili na poligrafsko ispitivanje, kašljala je i govorila da je bolesna, bila je uznemirena, a kad su se vraćali, bila je mirna i izgledala kao da je zaspala. Suprugu Ivanu je pozlilo pa ni on nije bio na poligrafskom testiranju.

Na upit je li poligrafsko ispitivanje uobičajena procedura kod nestanka osobe, policajka je rekla da nije, ali ne zna koje su točno indicije dovele do toga da Smiljanu ipak poligrafski ispita. Svjedokinja je iskazala kako se majka znala informirati u policiji kojoj fazi je slučaj kada bi došla iz Njemačke gdje je radila.

Upitana sjeća li se odgovora PU Zagrebačke vezanog uz studij Jasmine Dominić, svjedokinja je izjavila da se sjeća točno godine, ali su rekli da je nema više na studiju. 

Optužba: “Zašto nije bilo sve ranije?

“Zato što je okrivljena govorila da je u Francuskoj, da se ona s njom čuje.”

Odvjetnik ju je upitao koliko dugo je radila na slučaju, na što je odgovorila od 2010.

“Je li vam poznato da je obitelj donijela osobne isprave, imenik?”

“Nisam koristila taj imenik”, zaključila je svjedokinja.

‘Najviše sam komunicirala s majkom Katarinom i Smiljanom’

Ljubica Farkaš je radila u policiji na poslovima potrage i identifikacija. Izjavila je kako je razgovarala sa Smiljaninom majkom, ali, misli, i s ujacima. S ocem nije jer ga nikad nije bilo doma.

“Jeste li teleoperatera tražili podatke?”

“Nismo to smjeli tražiti u to vrijeme. Najviše sam komunicirala s majkom i sa Smiljanom, ali ne mogu se sjetiti koliko puta smo razgovarale. Ja sam samo radila na potrazi nestale osobe. Poduzimala sam radnje kad je jedan ujak angazirao vidovnjaka.

“Zbog čega je prijava tek 2005. godine, a zadnji kontakt je bio u kolovozu 2000.?”

“Bilo je rečeno da je ona nestala za vrijeme studija i da je tražila oca da ide u Francusku. To je izjavila majka Katarina i da je Smiljana s njom u kontaktu”, izjavila je Farkaš i odgovarajući na pitanja odvjetnika ustvrdila kako se više ničega ne sjeća o tom slučaju.

‘Smiljana je stalno govorila da je u kontaktu s Jasminom’

Josip Jalšovec je policijski službenik koji je na suđenju izjavio kako su 2015. godine vodili na poligraf Smiljanu Srnec i Ivana Srneca, a 2017. opet Smiljanu. Poligrafsko ispitivanje je bilo na njezino inzistiranje, izjavio je.

Na upit zašto je baš njega tražila Smiljana Srnec, kazao je kako je to bio kontakt još od 2005. godine vezano uz nestanak. Ustvrdio je i kako je majka Dominić često zvala i raspitivala se. 

Branitelj: ” Tko je govorio da kontaktira s Jasminom?”

“Smiljana. Spominjala je Francusku, dečka, studij, posao… Mislim da je majka rekla da se telefonski 2000. godine javila ocu.”

Odvjetnik: “Je li itko od službenika pregledavao kazneno prekrašajne spise obitelji Dominić?”

“Ne znam jel’ netko striktno tražio, to je uobičajeno.” Koliko se sjeća, imenik Jasmine Dominić je donio netko od članova obitelji.

Na upit jesu li kontaktirane sve osobe iz tog imenika, odgovorio je da ne zna. On nije kontaktirao i nije utvrđivao čiji su brojevi. Ne zna ni kada je prestala studirati u Zagrebu, ali je ustvrdio da postoji dopis fakulteta.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije