Krštenje mladog vina predstojećeg će se vikenda slaviti diljem Hrvatske. Nažalost, popularno Martinje mnogim vozačima nije jedini povod da nakon ispijanja alkoholnih pića sjednu za upravljač automobila. U prvih devet mjeseci ove godine u vožnji pod utjecajem alkohola policija je uhvatila 29.566 vozača.
Oni su skrivili 3628 nesreća u kojima je poginulo 79, a ozlijeđeno 2270 osoba. Prema tome je vožnja pod utjecajem alkohola, uz brzinu, najopasnija i najpogubnija za sve sudionike u cestovnom prometu.
Stručne analize pokazuju da već i male količine alkohola u krvi (od 0,2 promila) mogu nepovoljno djelovati na vozača, pogotovo ako nije navikao piti alkoholna pića. Povećava se samopouzdanje i smanjuje osjećaj odgovornosti, a istovremeno se usporava reakcija vozača.
Ispitivanja pokazuju kako se sa 0,5 promila alkohola u organizmu rizik od nastanka prometne nesreće udvostručuje, sa 0,8 promila učetverostručuje, a sa 1,0 promila alkohola u krvi rizik da ćete izazvati prometnu nesreću je sedam puta veći. Kod 1,2 promila rizik je deset, a pri 1,4 promila čak 20 puta veći.
U kakvom je stanju i koji je rizik od prometne nesreće imao 49-godišnji vozač iz Slunja koji je prije desetak dana uhvaćen pod utjecajem 4,60 promila alkohola u krvi i to u vrijeme izrečene zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom, možemo lako zaključiti.
Iznos novčane kazne za vožnju s nedopuštenom koncentracijom alkohola povećava se s povećanjem koncentracije alkohola i kreće se od 700 kuna za koncentracije do 0,5 promila pa sve do 15 tisuća kuna za koncentracije više od 1,5 promila.
Vozač s nedopuštenom koncentracijom alkohola isključuje se iz prometa te mu se, kao mjera opreza, oduzima vozačka dozvola na najviše osam dana. Sankcija za odbijanje ispitivanja alkoholiziranosti jednaka je kao u slučaju vožnje s maksimalnim koncentracijama alkohola.
U zatvor i do deset godina
Ako je krivac za prometnu nesreću u kojoj ima teško ozlijeđenih ili poginulih osoba u organizmu imao više od 1,5 promila alkohola, ne smatra se da je do nesreće došlo iz nehaja.
Prema kaznenom zakonu propisana je kazna zatvora od tri do deset godina ako je u nesreći bilo poginulih osoba, odnosno, kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina ako je bilo teško ozlijeđenih.