PRE-KOM: Donje Međimurje postao nacionalni lider u odvojenom prikupljanju otpada

Danas (3. lipnja) je u prostorijama Grada Preloga održana konferencija za novinare na temu Analiza sustava gospodarenja otpadom donjeg Međimurja.

Na izlaganju studije su bili gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, predstavnici tvrtke GKP Pre-Kom d.o.o. direktor Siniša Radiković i Tihana Jelačić te predstavnici Zelene akcije Zagreb Marko Košak i Marijan Galović koji su predstaviti “Analizu sustava gospodarenja otpadom donjeg Međimurja”.

“Ova analiza predstavlja verifikaciju rezultata postignutih uvođenjem novog sustava i organizacije prikupljanja otpada na području grada Preloga i 6 općina (Donja Dubrava, Donji Vidovec, Sveta Marija, Goričan, Donji Kraljevec, Kotoriba) u kojima uslugu prikupljanja otpada vrši tvrtka Pre-Kom.

Krajnji cilj nam je da kroz dvije godine padne cijena zbrinjavanja otpada svim kućanstvima, a da i donje Međimurje bude čišće, a gospodarenja otpadom bude efikasno te da se digne na još veću razinu kako bi se građanima povećala kvaliteta života”. – istaknuo je na početku gradonačelnik Ljubomir Kolarek.

“Povodom Dana zaštite okoliša, komunalno poduzeće Pre-Kom d.o.o. objavilo je studiju “Analiza sustava gospodarenja otpadom donjeg Međimurja” koju je izradila nevladina organizacija za zaštitu okoliša Zelena akcija. Analiza pokazuje da je Grad Prelog postao nacionalan lider u odvojenom prikupljanu otpada povećanjem udjela s 22% na 60% u prva četiri mjeseca ove godine, a cjelokupan prostor Donjeg Međimurja na dobrom je putu da provedbom smjernica predloženih u Analizi uskoro ispuni zero waste ciljeve i uđe u društvo najboljih europskih dostupnih praksi održivog gospodarenja otpadom.

Ovom analizom smo uveli u poslovanje i ekologiju i socijalnu komponentu poslovanja. Težimo da do 2020. g. količina odloženog otpada po stanovniku smanji na 50 kilograma godišnje. Svakako ćemo i dalje odobravati pogodnosti za žitelje u donjem Međimurju nedavno je za obitelji sa studentom smanjenja cijena za 20%. Na jesen ćemo i dalje pokušati smanjiti cijenu i odobriti dodatne stimulacije za domaćinstva koja će odvajati otpad te i mogućnost plaćanja otpada prema količini, vodeći se preporukama ove analize.” – rekao je se Siniša Radiković.

ZELENA AKCIJA (ZA) je nevladino, nestranačko, neprofitno i dobrovoljno udruženje građana i građanki za zaštitu okoliša, osnovano 1990.g., sa sjedištem u Zagrebu. ZA je aktivno uključena u problematiku zaštite okoliša na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini.

Djelovanje ZA zasniva se na radu volontera i volonterki koje podržava mali profesionalni tim. Cilj djelovanja ZA je zaštita okoliša i prirode, te promicanje održivog razvoja. Najveća pažnja pridaje se aktivnostima usmjerenim na poticanje sudjelovanja javnosti u donošenju odluka o okolišu i na poboljšanje kvalitete života u Hrvatskoj. ZA nije povezana niti s jednom političkom strankom.

Predstavnici Zelene akcije Zagreb Marko Košak i Marijan Galović detaljno su predstaviti “Analizu sustava gospodarenja otpadom donjeg Međimurja”.

Rezultati analize pokazuju kako je analizirani sustav gospodarenja otpadom već danas u skladu sa europskim najboljim praksama.

Tvrtka PRE-KOM se na temelju postignutih rezultata u samo 4 mjeseca ove godine može svrstati u vrh odvojenih prikupljanja u RH, predstavljati uzoran model za organizaciju sustava u Hrvatskoj te zadovoljava standarde i ciljeve EU za 2020. godine.

U donjem Međimurju se organizirano prikuplja komunalni otpad, biorazgradivi otpad, glomazni otpad skuplja se na poziv, a u besplatnim vrećama sakuplja se po domaćinstvima papir, staklo, tetrapak, PET/plastika i metalna ambalaža. Uz sakupljačku infrastrukturu, Pre-Kom upravlja još i kompostanom, sortirnicom otpada i reciklažnim dvorište.

“Tvrtka Pre-Kom d.o.o. je kumulativno u prva 4 mjeseca odvojeno prikupila čak 44,79% otpada, što zasigurno predstavlja značajan rezultat u Europskim okvirima, uzevši u obzir kako se u EU trenutno odvojeno prikuplja 43% otpada.

Ono što posebice veseli Zelenu akciju, jest činjenica da je Grad Prelog u travnju odvojeno prikupio čak 59,67% otpada, i time već danas, samo 4 mjeseca od zaokruživanja sustava odvojenim prikupljanjem biorazgradivog otpada, postao nacionalni lider u odvojenom prikupljanju otpada.” – kazao je Marko Košak

“Zelena akcija u ovoj studiji napominje kako je sustav još potrebni dodatno unaprijediti provedbom mjera poput uvođenja naplate prema količini, izrade analize sastava otpada, povećanja uključenosti kućanstava i financijske stimulacije i nagrade građanima, kako bi se do kraja ove godine dostigao kumulativni rezultat od 51% odvojenog prikupljanja otpada na području cijelog donjeg Međimurja te da se u 2016. Godini dostigne rezultat od 60% odvojenog prikupljanja.

Kada bi prenijeli ove već sada postignute rezultate u Prelogu na cijelu RH tada bi se godišnje odlagalo svega 500.00 tona otpada umjesto trenutnih 1.769.725 tona ukupno odloženih otpada (svih vrsta) na 149 aktivnih odlagališta u 2014. godini. Od ideje do realizacije potrebno je svega godina dana te nema smisla čekati da se izgrade centri za gospodarenje otpadom da bi se postigli europski i svjetski ciljevi i rezultati, donje Međimurje je primjer tome.” – istaknuo je Marijan Galović

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije