– Tumor sam otkrio 6. svibnja 2011., i to slučajno. Prošao sam 33 zračenja i 72 kemoterapije lijekom “Temodalom” prva tri mjeseca. Nakon toga imao sam još 11 ciklusa kemoterapije.
Uspio sam usput završiti studij i magistrirati. Radim i ne predajem se – sažima četverogodišnju bitku za život 27-godišnji Antonio Đaković iz Vrsara, koji kao član Udruge za oboljele od tumora na mozgu Glia iz Zagreba građanima suočenima s teškom dijagnozom šalje poruku da se ne predaju.
– Pristao sam pomoći udruzi na način da budem primjer drugima, da ljudi vide da tumor na mozgu ne znači odmah smrt. Najvažnije je biti čvrst u glavi i imati podršku obitelji – dodaje magistar ekonomije koji radi kao voditelj parkirne jedinice u općinskom komunalnom poduzeću.
Nakon nekoliko epileptičnih napada, kad mu se glava počela nekontrolirano tresti, pomislio je da ima probleme s tlakom ili šećerom zbog debljine. Na prijateljevu preporuku otišao je neurologu na EEG pregled.
Mislio da je kraj svijeta
– Nalaz je otprilike bio u redu, no savjetovali su mi da ipak napravim i magnetnu rezonancu. Otkriven mi je tumor i mislio sam da je kraj svijeta. Operiran sam u roku od desetak dana. Molio sam se u bolničkoj kapelici i nisam dao da potonem u negativnosti – kaže.
Svakih šest mjeseci odlazi na preglede. Nakon pet godina pacijent se smatra izliječenim. Valerija Korent, predsjednica Udruge Glia, koja je predstavljena u Čakovcu, upozorava da godišnje od tumora na mozgu oboli oko 650 stanovnika Hrvatske. U 440 slučaja riječ je o malignim, a u ostalima o benignim tumorima.
Maligni se brzo šire i stopa smrtnosti je vrlo visoka. Valerija je autorica brošure “Život s tumorom mozga – upoznavanje s bolešću”, koju je posvetila pokojnom suprugu koji je u 36. godini umro od te bolesti. Brošura ju je i potaknula da krene u osnivanje udruge.
– Željela sam svima u sličnim situacijama olakšati trnovit put kroz koji smo se zajedničkim snagama probijali četiri i pol godine. Kao i za nas, za većinu bolesnika i njihovih obitelji to je nepravedna borba – ističe. Udruga je osnovana uz pomoć liječnika dr. sc. Ane Mišir Krpan i Krešimira Lončara.
Dan sive vrpce
– Tumor mozga nema specifičnih simptoma, jedan dio njih primijeti okolina, a dio prvo uoči sam pacijent – pojašnjava K. Lončar, specijalist radioterapije i onkologije u Klinici za onkologiju KBC-a Zagreb. Neki od znakova koji mogu upućivati na bolest oduzetost je dijela tijela, nalik posljedicama moždanog udara, ili epileptični napadi.
Neinformiranost o samoj bolesti i teško podnošenje nuspojava liječenja problemi su s kojima se suočavaju oboljeli i njihove obitelji.
– I kao da bolest nije sama po sebi dovoljna, u Hrvatskoj nailaze na mnoge dodatne prepreke i udarce u samom zdravstvenom sustavu. Troškovi relevantnih lijekova velik su izazov za bolničke fondove i ekonomski standard pacijenata, ograničena je dostupnost lijekova i njihova primjena, kao i dostupnost naprednih dijagnostičkih metoda. Osim toga, psihološka pomoć u Hrvatskoj nije standardni dio terapijskog procesa – upozorava V. Korent.
Najavila je da će se 8. lipnja obilježiti Međunarodni dan oboljelih od tumora na mozgu, nazvan Danom sive vrpce.