Mladi u Međimurju koji žive u predgrađima i malim mjestima su zbog loše ponude u javnom prijevozu, nedostataka biciklističke infrastrukture i informacija o tome kako ostvariti bolju osobnu mobilnost, izloženi izoliranosti, nedostupnosti raznih kulturnih, sportskih i društvenih sadržaja te samim time i manjim mogućnostima osobnog razvoja.
Projekt “Alternativna mobilnost” bavi se mijenjanjem takvog stanja, edukacijom učenika srednjih i osnovnih škola o ekološkim, energetskim i sigurnosnim učincima prometa te upotrebi obnovljivih izvora energije u prometu, promovira i volontiranje među mladima i osmišljava kreativne volonterske aktivnosti usmjerene na promociju biciklizma i pješačenja.
Provodi ga Autonomni centar Čakovec – ACT u partnerstvu sa Savezom za željeznicu i Srednjom školom Prelog te
Gospodarskom školom Čakovec. Financiran je od strane Ministarstva socijalne politike i mladih, a puni mu je naziv – Stvaranje Mreže Edukatora o Integriranom javnom prijevozu, ekološkim, energetskim i ostalim povoljnim učincima javnog prijevoza u sjeverozapadnoj Hrvatskoj (SMEISZRH).
“Alternativna mobilnost” će mladima ponuditi informacije o javnom prijevozu, mogućnostima kombiniranja javnog prijevoza i vožnje biciklima, sigurnim mogućnostima vožnje bicikala te razvoj biciklopopravljaona kako bi mladi sigurno mogli koristiti svoje bicikle.
Samo još neke od aktivnosti koje će projekt provoditi su – edukacija mladih o ekološkim, energetskim i sigurnosnim učincima prometa te upotrebi obnovljivih izvora energije u prometu u osnovnim i srednjim školama, s naglaskom na alternativnu mobilnost, osmišljavanje kreativnih volonterskih aktivnosti koje će provoditi sami mladi učenici srednjih škola na području Međimurske županije, a vezani su uz energetske i sigurnosne učinke prometa, promociju javnog prijevoza, biciklizma i pješačenja.
Projekt će obuhvaćati i radionice o edukaciji mladih edukatora o alternativnoj mobilnosti koji će zatim svoje znanje prenositi drugima u Međimurskoj županiji kroz predavanja u osnovnim i srednjim školama. Prva takva radionica kreće već ovog tjedna u prostorijama ACT-a, dok cjelokupni projekt traje 12 mjeseci.
Kroz volonterske akcije i osmišljavanje školskih biciklopopravljaoni, mladi će u praksi popularizirati alternativnu mobilnost, a suradnjom s Policijskom upravom Međimurskom potaknut će se i umreženost srednjih škola, organizacija civilnog društva i javnih ustanova za povećanjem ekoloških, energetskih i učinkovitih sustava alternativne mobilnosti.