Na temelju brojnih upita od strane sumještana, kolega i prijatelja o tome što se zapravo dogodilo s natječajem za ravnatelja u OŠ Goričan, javnosti se dopisom odlučio obratiti Zlatko Varošanec, mag. theol. Njegov dopis prenosimo u nastavku.
“Školski odbor OŠ Goričan raspisao je natječaj za izbor i imenovanje ravnatelja/ice Škole na koji sam se javio te predao svu potrebnu dokumentaciju. Dana 26. kolovoza 2014. održane su sjednice Učiteljskog vijeća, Radničkog vijeća te Vijeća roditelja gdje sam dobio većinu glasova podrške, tj. četiri od sedam koliko članova broji Školski odbor. To je za mene i moje kolege tj. sve djelatnike škole i roditelje značilo da je sve riješeno u moju korist.
Međutim na sjednici Školskog odbora koja je održana 28. kolovoza 2014. na kojoj je trebala biti donesena odluka o kandidatu na funkciju ravnatelja OŠ Goričan, podnesena su dva prigovora od strane dva člana Školskog odbora. Prvi prigovor podnio je Mario Moharić (načelnik Općine Goričan) i Ivan Blažek (njegovog zamjenik) koji prema Zakonu o sukobu interesa ne mogu biti članovi Školskog odbora.
Ovdje želim napomenuti da je župan Međimurske županije preko HNS-ovog vijećnika na 10. sjednici Općinskog vijeća tražio ostavke načelnika Općine Goričan i njegovog zamjenika na članstvo u Školskom odboru OŠ Goričan što je načelnik nakon nekoliko dana i učinio. Smatram bitnim naglasiti da se Školski odbor OŠ Goričan sastoji od sedam članova, te je isti bio “ispolitiziran” od strane općinske vlasti.
Tri člana Školskog odbora su djelatnici Osnovne škole Goričan, dok je većina, tj. četiri člana iz općinske vlasti: načelnik Općine Goričan, zamjenik načelnika Općine Goričan, predsjednik Vijeća Općine Goričan te supruga komunalnog redara Općine Goričan. Budući da su članovi Školskog odbora, koji su djelatnici škole, u manjini, “politička elita” je prigovore koje je podnijela izglasala valjanima na moju štetu.
Naime, ista “politička elita” imala je svojeg kandidata (Roberta Katanca) koji je bio dobro upoznat s protuzakonitim prigovorima od strane “političke elite”. Prvi prigovor uputio je Mario Moharić u kojem ukazuje da je tijekom glasovanja na sjednici Radničkog vijeća glasala djelatnica koja nije imala pravo jer je u trenutku izbora bila na bolovanju. Glasovanje je ponovljeno 8. rujna 2014. te sam kao učesnik natječaja dobio još jedanput apsolutnu većinu u Radničkom vijeću.
Drugi prigovor, koji je uložio Ivan Blažek, odnosi se na glasovanje Vijeća roditelja u kojem se navodi da poziv nisu dobili svi članovi Vijeća roditelja te da je njihovom predstavniku bilo fizički onemogućeno da bude nazočan na sjednici. Na sjednici Vijeća roditelja 26. kolovoza 2014. (legalna sjednica) bilo je prisutno 11 članova Vijeća roditelja od ukupno 13 te sam na toj sjednici dobio 6 glasova, tj većinu.
Dva predstavnika Vijeća roditelja koja nisu bila na toj sjednici, dala su pisanu izjavu da su bili o svemu pravovremeno upoznati i obaviješteni dok je predsjednica Vijeća roditelja također dala pisanu izjavu u kojoj navodi da su svi članovi pravovremeno dobili poziv. Naime, prema Poslovniku o radu kolegijalnih tijela (članak 13.), između ostalog navodi da poziv za sjednicu Vijeća roditelja može biti usmeni, pismeni ili kao obavijest na oglasnoj ploči.
Nadalje, iz toga proizlazi da je drugi prigovor neutemeljen i neistinit, ali je na sjednici Školskog odbora (od strane “političke elite”), bio prihvaćen većinom glasova te je Školski odbor tražio ponovno glasovanje Vijeća roditelja, a pisane je izjave u potpunosti odbacio. Drugo glasovanja Vijeća roditelja 8. rujna 2014. (protuzakonita sjednica) nije se smjela provesti jer je prigovor na prvo glasovanje bio neistinit i neutemeljen, što je i inspekcijskim nadzorom utvrđeno, a o tome svjedoče potpisane izjave predsjednice Vijeća roditelja te dviju osoba koje se spominju u prigovoru (izjave su pohranjene u natječajnoj dokumentaciji te su iste bile priložene Školskom odboru na 11. sjednici na uvid) .
Smatram bitnim naglasiti da je Robert Katanec izabran na temelju ponovljenog glasovanja Vijeća roditelja koje u trenutku ponovljenog glasovanja nije više imalo legitimitet. Takvim postupanjem povrijeđen je Zakon i Statut. Školski odbor (“politička elita” Općine Goričan) prekoračio je ovlasti dane Statutom i Zakonom kada je odlučivao o radu Vijeća roditelja i Radničkog vijeća utvrđujući navode iz prigovora umjesto da je prigovore proslijedio tijelima kojima su bila namijenjena.
Na podneske koje sam uputio MZOS u kojima sam ukazao na nepravilnosti u postupku izbora i imenovanja ravnatelja, obavljen je inspekcijski nadzor kojim su utvrđene brojne nepravilnosti te je kao rezultat izbora ravnatelja predloženo Školskom odboru da na takav način imenovanog ravnatelja razriješi s dužnosti ravnatelja OŠ Goričan što je i učinjeno.” (Zlatko Varošanec, mag. theol.)