Sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom i Odlukama predstavničkih tijela JLS donjeg Međimurja uvodi se nova obavezna usluga odvajanja biorazgradivog otpada.
Usluga sakupljanja biorazgradivog otpada zaokružuje zakonske obaveze odvajanja otpada na: komunalni otpad, biorazgradivi otpad, papir, tetrapak, plastiku, metalnu ambalažu, staklena ambalaža, tekstil i glomazni otpad. U periodu od početka listopada do sredine prosinca sva domaćinstva (njih preko 6000) dobit će smeđe kante za odvajanje biorazgradivog otpada, a sama usluga krenuti će 1. siječnja iduće godine sukladno kalendarima odvoza otpada (jedan tjedan vozi se crna kanta-komunalni otpad, drugi tjedan se vozi smeđa kanta-biorazgradivi otpad).
Kako se troškovi uvođenja usluge sakupljanja biorazgradivog otpada (kante, kamion, kompostana) kreću na oko 5 milijuna kuna, JLS donjeg Međimurja, Pre-kom i Fond za zaštitu okoliša zajedno su osigurali 3,2 milijuna kuna bespovratnih sredstava za navedenu namjenu kako bi sami troškovi za korisnike usluge bili što manji. Uz kantu svi korisnici će dobiti letak za odvajanje biorazgradivog otpada, te upute za uvođenje nove usluge i opće uvjete cjelokupne usluge. Svi Pre-komovi korisnici će dobivati kupon s kojim će moći preuzeti 100 litara komposta jednom godišnje.
Njih 25 posto odbija uzeti kante: Zašto se u Zagrebu takvo nešto ne provodi?
Prema riječima dirktora Pre-koma Siniše Radikovića do sada je podijeljeno oko 1700 kanti. Iste su podijeljene u Kotoribi, Svetoj Mariji, Donjem Mihaljevcu i Donjem Vidovcu, a ovih dana započela je podjela kanti i u Goričanu nakon čega će iste biti isporučene u naseljima općine Donji Kraljevec, Donjoj Dubravi i na kraju građanima Grada Preloga jer tamo dio domaćinstva već koristi i plaća tu uslugu.
Prvi podacigovore da je situacija na terenu takva da kante odmah prihvaća 75 posto domaćinstava, dok njih 25 posto iste odbija uzeti u svoja dvorišta. Oni koji odbijaju kante kao razlog najčešće navode dva razloga: da nemaju biorazgradiv otpad jer ga daju domaćim životinjama ili ga bacaju na gnojište te se pitaju zašto se takvo nešto ne provodi u Zagrebu i nekim drugim sredinama.
Opomene, pa kazne od strane komunalnog redara
Korisnici koji odbijaju uslugu prosljeđuju se komunalnom redaru koji ih prvo opominje i upućuje da se jave davatelju usluge da preuzmu kante. Za sada su opomene odaslane u Kotoribi gdje je preuzeto oko 600 kanti, dok je 200-tinjak domaćinstva koja su to odbila dobilo opomene. Po opomeni u roku od 3 dana javilo se 30 domaćinstva da im Pre-kom iste dostavi.
Isti postupak bit će proveden i ostalim naseljima. Domaćinstva koja se ne jave po opomeni za preuzimanje kanti dalje su u nadležnosti komunalnih redara koji prema njima trebaju postupati (opomene i novčane kazne) i to prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom i Odlukama o komunalnom redu same Općine.
Odvoz otpada će za višečlana domaćinstva poskupjeti za 13,5 kuna
– Smatram da sa korisnicima treba dodatno razgovarati (što i radimo) i dodatno pojasniti zašto se uvodi nova usluga. Također želim naglasiti da cijena nove usluge iznosi 13,5 kuna za višečlana domaćinstva (120 l), 9,5 kuna za dvočlana domaćinstva i 7,8 kuna za jednočlana domaćinstva i ta cijena se dodaje postojećoj cijeni. Bilo je dezinformacija da će se dodatna usluga plaćati 45 kuna ili 60 kuna što nije točno – kaže nam S. Radiković.
Naglašava kako je prema dodatnom tumačenju Ministarstva zaštite okoliša, koje je dano na grupaciji komunalnih poduzeća Hrvatske, javna usluga prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada obavezna.