1972. godine tadašnja nova ravnateljica čakovečke knjižnice dr. Mira Kermek Sredanović, pokrenula je inicijativu za osnivanjem Dječjeg odjela. Dvije godine kasnije, počela je s radom, a u tih 40 godina kroz nju su ljubav prema knjizi razvijale brojne generacije Čakovčana i Međimuraca.
Tada je Čakovec bio jedan od rijetkih hrvatskih gradova koji su u sklopu tadašnjih narodnih knjižnica imali Dječji odjel. Preseljenjem iz sadašnje zgrade Doma sindikata u prostore u kojima i danas radi oformljena je i Igraonica. Ona je postala prepoznatljivi dio ove kulturne institucije, a zahvaljujući njoj odnosno djelatnicima koje u njoj rade, djeca stječu naviku čitanja i dolaska u knjižnicu.
Na svečanosti je o povijesti i prvim godinama Dječjeg odjela govorila dr. Mira Kermek Sredanović, tadašnja direktorica. O igraonici i današnjem odjelu par rečenica rekla je Blaženka Hunjadi Bašek, a sve prisutne, posebno bivše i sadašnje zaposlenike pozdravila je ravnateljica Ljiljana Križan.
Priznanje knjižnici i čitaonici kao značajnoj kulturnoj instituciji grada, ali i županije dao je i župan Međimurske županije Matija Posavec. Povodom ovog jubileja, organizirana je i prigodna izložba novinskih isječaka iz kojih je vidljiv razvoj ovog odjela, a na izloženim fotografijama se mogu pronaći mnogi, danas poznati i istaknuti građani.
Izložbu je otvorio zamjenik gradonačelnika Romano Bogdan, koji je govorio o važnosti ovog odjela i same knjižnice za kulturni i urbani identitet Čakovca.
“Ovo je ustanova koja je važni kotačić u kulturnom mehanizmu grada, te je od općeg interes njen razvoj i proširenje. Upravo zato u obližnjem bivšem Časničkom domu uređujemo prostor u koji bi se trebao preseliti i Dječji odjel i Igraonica, a u tome očekujemo i pomoć Županije. Vjerujem da ćemo već sljedeću obljetnicu proslaviti u novim, proširenim prostorima.”, rekao je zamjenik Bogdan.
Ovim proslavom ujedno je počelo i obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige, koji traje do 15. studenog.