UMIJEĆE ŽIVLJENJA: Joga u svakom smislu

Jedna od tradicionalno uvriježenih definicija joge je “vještina djelovanja”. Što ne znači da bi svaki znalac ili profesionalac, automatski bio jogi, iako zbog svoje vještine sigurno zaslužuje poštovanje. Ne, riječ je o malim stvarima, ali i o velikima, svemu onome što čini život, situacijama kroz koje ćemo proći s potpunom svjesnošću, bez da dopustimo da nas izbace iz ravnoteže.

Stalno se suočavamo s time, na poslu, na ulici ili kod kuće – u jednom trenutku smo dobro, a već u sljedećem neki okidač će nas pokrenuti u suprotnom smjeru, nešto će nas iritirati, naljutiti, izbaciti iz takta, rastužiti, smrknuti ili na bilo koji drugi način baciti u negativno. Vještina da se ove tendencije naših misli i osjećaja prepoznaju, a da s ipak ostane mirnim i zadovoljnim dok se prolazi kroz njih je, zapravo, neprocjenjiva.

Jer, koliko, uistinu, te negativne situacije mogu potrajati, trenutak ili par trenutaka? Međutim, mi se za njih nastavljamo držati i davno nakon što su prošle. Dolazimo kući smrknuti, jer je na poslu naš šef imao loš dan i zbog toga su ga morali imati svi. Te situacije se vežu jedna na drugu, gospodarstvo je u recesiji, reprezentacija opet podbacuje na velikim natjecanjima, djeca ne uče, gužva je u prometu i uskoro imamo loš tjedan, loš mjesec, godinu, cijeli život.

Ta sklonost drami našeg uma se može prekinuti, dovoljno je da se prepozna i obrati pažnja na nju u trenutku kada se pojavi, a kada prođe, možemo je zaboraviti. Vještina da se kroz svaku situaciju pa i one najgore, rat, bolest, siromaštvo i smrt voljenih osoba prođe netaknutim bila bi nam od velike vrijednosti. Sva tuga, bijes, jad i uzbuđenje kroz koja prolazimo su samo iskustva, a mi možemo odabrati kako ćemo kroz ta iskustva proći. Hoćemo li pustiti da događaji oblikuju naše iskustvo ili naš život ili ćemo odabrati na koji način ćemo kroz život proći je na nama, naš izbor i naša vještina.

Nelson Mandela je komentirao svoje iskustvo izlaska na slobodu iz zatvora u kojem ga je južnoafrički rasistički režim držao 27 godina kako je znao da mora ostaviti svo ogorčenje i mržnju za sobom jer će inače i dalje boraviti u zatvoru. To što je kasnije postao predsjednik, aktivno sudjelovao u svjetskoj politici i nakon toga bio inspiracija i uzor mnogima pokazuje da je u ovome i uspio. U filmu “Invictus”, koji se bavi jednim dijelom njegovog predsjednikovanja kada je Južna Afrika bila domaćinom i neočekivano osvojila Svjetsko prvenstvo u ragbiju, pjesma engleskog pjesnika iz viktorijanskog doba Williama Ernesta Henleya istog naslova je navedena kao njegova inspiracija iz zatvorskih dana. “Invictus” je latinska riječ koju možemo prevesti kao – “neporažen”. Nelson Mandela je bio neporažen, bio je netaknut nakon 27 godina zatvora.

Ivan Palijan je puno godina radio kao urednik i novinar. Smatra da je ragbi bolji sport od nogometa, iako nogomet više prati. Trenutno živi sa suprugom u Čakovcu, voditelj je prodaje SAN prirodne kozmetike, te učitelj joge i Programa sreće fondacije Umijeće življenja. Tečajeve i programe vodi u Čakovcu i Varaždinu, možete ga kontaktirati preko web stranica.

Pročitajte prethodne kolumne:

UMIJEĆE ŽIVLJENJA: Prolazi sve, sve osim jedne stvari

UMIJEĆE ŽIVLJENJA: Izgubiti vlastiti um, ne ostati bez pameti

KOLUMNA UMIJEĆE ŽIVLJENJA: Znate li da ćete umrijeti?

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije