Od ovog se mjeseca naplaćuju 162 lijeka koja su dosad bila besplatna. Pacijenti moraju nadoplatiti pojedine lijekove iz različitih skupina: lijekove za snižavanje krvnog tlaka, povišenih masnoća u krvi, za liječenje čira i refluksa, ali i – inzulin. Kutiju lijeka levemir dijabetičari će odsad plaćati 25,52 kune, zbog čega su se nadležnim institucijama obratili iz niza udruga koje okupljaju oboljele od šećerne bolesti.
Lijek o kojem ovisi život
Olako skidanje poznatog inzulina s osnovne liste lijekova smatraju nerazumnim potezom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. “Naša djeca su promjenama inzulina prošla tešku prilagodbu i sada nekima odgovara lantus, a drugim levemir. Ova procjena rađena je pod nadzorom supspecijalista dijabetologa.
Oba inzulina su donekle slična, ali se NE MOGU mijenjati bez nove prilagodbe. Ova odluka će dugoročno izazvati razvoj komplikacija, kako akutnih (hipoglikemije i ketoacidoze), tako i kroničnih koje zahvaćaju oči, bubrege i periferne živce”, stoji u dopisu udruge djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja “Slatki život”. Jednak je stav i u ostalim udrugama dijabetičara.
Zamjena na osnovnoj listi
Iz HZZO-a na ovu situaciju reagirali su objašnjenjem da se 162 lijeka, a među njima i spomenuti inzulin, naplaćuju nakon što je proveden javni natječaj.
– Pojedini nositelji odobrenja nisu prihvatili referentne cijene lijekova i time su neki lijekovi prešli na dopunsku listu. Prelazak lijekova nije nešto što HZZO neplanirano čini već je rezultat zakonom propisanog postupka koji se provodi jednom godišnje i ovisi o tome hoće li nositelji odobrenja prihvatiti referentne cijene lijekova – odgovorili su iz Zavoda napominjući kako “za sve lijekove s dopunske liste postoje lijekovi na osnovnoj koje izabrani doktori mogu propisati svojim pacijentima”.
– Ako osiguranici ne mogu ili ne žele plaćati doplatu za lijek, potrebno je da se savjetuju sa svojim izabranim doktorom (ili doktorom specijalistom ako im oni preporučuju terapiju), koji im može propisati neki odgovarajući lijek s osnovne liste lijekova.
Dijabetičari su na takav odgovor još jednom upozorili da mijenjanje terapije o kojoj im ovisi život nije preporučljivo ni lako. Iz Ministarstva zdravlja nisu imali komentara te su uputili na HZZO.