Na temelju natječaja “Integracija skupina u nepovoljnom položaju u redoviti obrazovni sustav” raspisanog od strane Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, u sklopu IPA IV komponente Razvoj ljudskih potencijala, Udruzi slijepih Međimurske županije odobren je Grandt contract No. IPA 4.1.2.2.02.01.c12 za projekt BIM – Bolja integracija u Međimurju.
Svečanost otvaranja projekta održat će se u ponedjeljak 23. rujna s početkom u 10 sati u Scheierovoj zgradi u Čakovcu. Udruga slijepih Međimurske županije vođena predsjednicom Marijom Ciglar vodeći je partner, a partneri projekta su Osnovna škola Strahoninec, Dječji vrtić “Tikvica” Strahoninec, Udruga gluhih i nagluhih osoba Čakovec te Udruga za pomoć osobama sa mentalnom retaracijom Međimurske županije.
Projekt u ukupnoj vrijednosti od 198.391,06 eura sufinanciran je sredstvima od 95 % i provoditi će se 18 mjeseci. Osnovni cilj projekta BIMa je povećanje kvalitete integracije djece sa teškoćama u obrazovni sustav i socijalnu zajednicu. Potpuna integracija postiže se uključenjem djeteta u predškolske i školske sustave te dobivanjem odgovarajuće stručne podrške edukacijskih rehabilitatora te sudjelovanjem u socijalnom životu bliže I šire zajednice.
Udruge osoba sa invaliditetom ključne su za poticanje integracije u socijalnu zajednicu, organizaciju slobodnog vremena te suradnju sa lokalnom zajednicom. Navedeni ciljevi postići će se kroz sljedeće aktivnosti: zapošljavanje mobilnog defektologa za potrebe predškolskih i školskih ustanova Međimurske županije, edukaciju odgajatelja i učitelja, pisanje priručnika “Kako raditi sa djecom sa teškoćama” i nabavu posebne opreme za predškolske i školske ustanove.
Nadalje kroz organizaciju aktivnosti u slobodnom vremenu za djecu sa teškoćama i njihove prijatelje, zajedničke aktivnosti za partnerske udruge sa ciljem jačanja njihovih kapaciteta suradnje i djelovanja, nabavku opreme za udruge, edukaciju tumača znakovnog jezika, radionice za djecu predškolskih i školskih ustanova o djeci sa teškoćama u razvoju i promociju integracije kroz konferencije i medije.
Voditeljica projekta je Silvija Pucko, prof. defektolog, dugogodišnja promicateljica programa rane intervencije i integracije u redovne sustave uz sustavnu edukacijsko-rehabilitacijsku podršku. Kontinuiranom suradnjom sa Ministarstvom obrazovanja, znanosti i sporta, Međimurskom županijom, gradovima i općinama te koordiniranim djelovanjem udruga civilnog društva stvarat će se pravni i financijski model sustavnog uvođenja edukacijsko-rehabilitacijske podrške u predškolske i školske ustanove.