Marijan Martinjaš: Ništa ne može izbrisati traume sa Costa Concordije!

Sud u Grossetu izrekao je prve presude za petero optuženih zbog nesreće kruzera Costa Concordije koji je 13. siječnja 2012. udario u podmorski greben pri čemu su poginule 32 osobe. Osuđeni su se nagodili s tužiteljstvom pa je najviša kazna koju je odredio sudac Pietro Molino dvije godine i 10 mjeseci zatvora.


Kapetan na posebnom suđenju

Kapetan broda Francesco Schettino također je tražio nagodbu, ali tužiteljstvo nije pristalo pa će sudac nakon ovih presuda donijeti odluku hoće li prihvatiti njegov zahtjev za nagodbu ili pak zahtjev tužiteljstva za zasebno suđenje. Prijeti mu kazna do 20 godina zatvora. Petero kojima je izrečena kazna osuđeni su za ubojstvo iz nehaja.

Najveću kaznu, dvije godine i 10 mjeseci zatvora dobio je zapovjednik za krizna stanja na brodu Roberto Ferradini. Direktor brodskog hotela Manrico Giampedroni kažnjen je s dvije godine i šest mjeseci zatvora, časnik palube Ciro Ambrosio dobio je godinu i 11 mjeseci zatvora, a časnica palube Silvia Coronica osuđena je na godinu i šest mjeseci zatvora. Kormilar iz Indonezije Jacob Rusli Bin dobio je godinu i osam mjeseci zatvora, no on se od početka procesa nije pojavio u Italiji.


Neki prihvatili odštetu

– Kolika god bila kazna, živote poginulih nitko više ne može vratiti, a ni izbrisati traume nas koji smo preživjeli. Problem je u sustavu upravljanja jednim takvim kruzerom koji se olako shvaća. Na brodu je bilo 4500 ljudi, što je prevelika ovlast za samo jednog čovjeka koji njime upravlja i manipulira. Treba poboljšati sigurnosne mjere i sustav spašavanja koji se nije mijenjao valjda stotinu godina – kaže Marijan Martinjaš iz Čakovca koji je sa suprugom i troje djece od 13, 17 i 20 godina preživio havariju Costa Concordije.

Obitelj Martinjaš prihvatila je odštetu vlasnika kruzera koji im je ponudio 11.000 eura po osobi, ukupno 55.000 eura. Odmah nakon nesreće upozorio je na nesnalaženje osoblja kruzera koje putnike nije na vrijeme obavijestilo da se brod nasukao i da trebaju izaći iz kabina. – Ta nesreća rezultat je ljudske pogreške, samo jedne ili deset njih, sad nije toliko važno. Najvažnije je da se tako nešto više nikad ne ponovi – zaključuje Martinjaš.

– To su sramotno niske kazne. Takve kazne dobivaju oni koji su optuženi za bespravnu gradnju, a ne za ubojstvo – komentirao je presude odvjetnik Massimiliano Gabrielli i dodao da je bivši televizijski urednik Emilio Fede dobio sedam godina zatvora za poticanje prostitucije, a časnik palube manje od dvije godine zatvora za ubojstvo iz nehaja.

Drugi putnici o brodolomu i traumi koju su prošli ne žele govoriti.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije