U izložbenom prostoru čakovečkog centra za kulturu u četvrtak 14. veljače od 19 sati bit će otvorenje putujuće izložbe Gustava Klimta. Prigodom obilježavanja 150. godišnjice rođenja Gustava Klimta Austrijski kulturni forum posvećuje putujuću izložbu tom znamenitom austrijskom slikaru, prikazujući jezgrovito najvažnije trenutke iz njegova života i djela.
Izložba je sastavljena prema konceptu austrijske povjesničarke umjetnosti Sandre Tretter, mag. Izložba dolazi u Čakovec nakon uspješne prezentacije u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Sesvetama i Dubrovniku. Istu će otvoriti povjesničarka umjetnosti Karmen Farkaš, prof., a možete je razgledati do 14. ožujka.
Gustav Klimt (Beč, 14. srpnja 1862. – Beč, 6. veljače 1918.) bio je najvažniji slikar austrijske secesije s izrazito istančanim simbolističkim stilom. Život Gustava Klimta podudara se sa zlatnim dobom Beča s kraja stoljeća. Bilo je to vrijeme umjetničke obnove i umjetničkog bunta te rađanje modernizma.
Nova umjetnost, art nouveau, donosi svoje samosvjesne i dekadentne pravce u slikarstvu i literaturi, kroz koje se provlačila snažna opčinjenost erotikom. Bio je to Freudov Beč, koji je izvana još bio u duhu viktorijanskog morala, ali neobuzdano ponašanje bila je glavna tema dana.
Bečka zanesenost erotikom našla je u Klimtu velikog pjesnika. Ni jedan drugi umjetnik nije tako slavio Erosa, a iznad svega žene, kao muze vampa i konačnog ispunjenja svrhe života. Njegovo slikarstvo ispunjeno je naturalističkim prikazima erotskog i težnjom da platna ispuni sjajnim zamršenim dekoracijama. U njegovim najpoznatijim radovima, kao što je Poljubac, osjećaji i dekorativna prekomjernost sjedinjeni su na veličanstveni način.
Komedija “Čisto ludilo” na Tribini ČČ
Na Tribina Čakovec četvrtkom 14. veljače u 20 sati gostuje Zagrebačko gradsko kazalište Komedija s predstavom Čisto ludilo. Redateljica predstave je Nina Klefli, a igraju Vid Balog, Nina Kaić Madić, Igor Mešin/Damir Poljičak, Damir Lončar, Saša Bunetai Jasna Palić Picukarić.
Ova unikatna komedija događa se u frizerskom salonu «Čisto ludilo» i ispunjena je spontanim, iskričavim humorom. Uvijek je tijesno vezana za grad u kojem se događa, lokalne prilike i ljude, a sve što se u njoj upotrebljava stvarno je i autentično.
Originalna američka predstava proglašena je više puta najboljom predstavom godine, ušla je u anale svjetskog humora, a svojevremeno je uvrštena i u Guinessovu knjigu rekorda kao predstava s najdužim neprekinutim igranjem na svijetu.
Tekst je preveden na deset jezika, doživio je 42 različite postave u Sjedinjenim Američkim Državama, a igrao se, među ostalim i u Barceloni, Rimu, Parizu, Madridu, Budimpešti, Buenos Airesu, Reykjaviku, Tel Avivu, Melbourneu, Johanesburgu i Seulu. U svijetu postoji i fun club obožavatelja ove predstave, koji putuju po cijelom svijetu kako bi pogledali svaku novu produkciju.
Ova se komedija potvrdila kao hit repertoarni naslov gdje god je igrana, a njezina svježa i originalna interaktivna forma predstavlja novost i za glumački ansambl i za publiku, jer ovakav kazališni format još nije viđen u Hrvatskoj. Urnebesno smiješan krimić nema uvijek isti kraj, te ga u pravilu publika dolazi gledati i po više puta.
Cukorek donosi “Boje duge“
Na Kazališnoj tribini za djecu i mlade “Cukorek” 10. veljače u 16 sati gostuje Dječje kazalište Dubrava Zagreb u suradnji s Udrugom za poticanje razvoja djece i roditelja Puna kuća s predstavom “Boje duge”.
Ovo je priča o bojama, o osnovnim pojmovima koje djeca susreću u najranijem uzrastu, putovanje je kroz različite vrste materijala, priča o različitosti, toleranciji i poštivanju djetetovih potencijala u svim segmentima njegovog mladog života.
Proizvod je fokusiranog angažmana Svetlane Patafta kao majke, glumice i dramske pedagoginje u kreativnom radu s djecom najmlađe dobi. Inspirirana je motivima iz priče Duga Manuele Vladić Maštruko. Tonka Maleković, likovna umjetnica, svojim osebujnim talentom i specifičnim stilom učinila je likovni doživljaj ove predstave iznimno intenzivnim. Svaka boja predstavlja jednu priču.
Svaka priča sa sobom donosi određeni materijal i ispričana je određenom kazališnom tehnikom. Glumica sve vrijeme komunicira s djecom i potiče ih na aktivno gledanje i razumijevanje onoga što su vidjeli i čuli. Svaka boja, kao i čovjek, jedinstvena je i neponovljiva. Boje zajedno grade prekrasnu dugu, a ljudi čvrsta prijateljstva.