
Danas, 29. svibnja, u Čakovcu je svečano obilježen Dan Grada, u spomen na 29. svibnja 1579. godine, kada je tadašnje naselje dobilo status slobodnog trgovišta Poveljom Jurja IV. Zrinskog
Upravo tim povijesnim činom započela je bogata urbana povijest Čakovca, koja danas broji punih 447 godina.
Središnji događaj obilježavanja bila je Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Čakovca, održana u Centru za kulturu, kojoj je prisustvovao i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović.
Osim predsjednika, svečanosti su nazočili brojni ugledni uzvanici – župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić te mnogi drugi predstavnici političkog, društvenog i kulturnog života.
Bogata povijest i zajedništvo
Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini u svom se govoru osvrnula na bogatu povijest i snagu zajedništva koja je oduvijek karakterizirala grad: „Danas okrećemo stranicu godišnjaka našeg grada i ulazimo u njegovu 447. godinu. Čakovec je grad, središte Europe, na raskrižju puteva, grad koji je mijenjao vladare, ali je uvijek ostao svoj.“
Cividini je naglasila važnost ulaganja u obrazovanje, ističući kako upravo to predstavlja najvažnije jamstvo nastavka uspješne čakovečke priče. Podsjetila je i na nedavne lokalne izbore kao potvrdu građanske odgovornosti i podrške razvojnim politikama.
„Želimo da Čakovec i dalje bude poznat kao napredna sredina u kojoj se ne bojimo zasukati rukave. Nastavit ćemo s uređivanjem grada, gradnjom cesta, sadit ćemo nove parkove i drvorede…“, poručila je, najavivši konkretne projekte koji će dodatno podići kvalitetu života.
Posebno je istaknula brigu za starije i ranjive skupine, kao i važnost civilnog društva i rada udruga koje, kako je rekla, „za grad znače život“.
U ime Međimurske županije okupljenima se obratio župan Matija Posavec, istaknuvši Čakovec kao važno urbano, gospodarsko i kulturno središte regije, dok je predsjednik Zoran Milanović u svojoj poruci naglasio kako grad ne smije zaboraviti svoje korijene.
Najviša priznanja
Svečanost je zaokružena dodjelom najviših priznanja Grada Čakovca za iznimna postignuća i doprinos razvoju lokalne zajednice:
- Nagrada za životno djelo: Ivica Žišković i Ljubica Železnjak
- Nagrada „Adam Zrinski“ za mlade: Dječje Gradsko vijeće Grada Čakovca
- Godišnja nagrada za sport i tehničku kulturu: Željko Besedić
- Godišnja nagrada za znanost, odgoj i obrazovanje: Jasminka Bijelić Ljubić
- Godišnja nagrada za umjetnost i kulturu: Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“
- Godišnja nagrada za područje udruga: Gljivarsko društvo „Smrčak“
- Godišnja nagrada za gospodarstvo: poduzeće „Unimer“
- Grb Grada Čakovca: Tomo Blažeka
Za počasnog građanina Grada Čakovca proglašen je Antun Jurinec iz Varaždina – bivši predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine Općine Čakovec i ključna figura međimurskog obrambenog sustava tijekom Domovinskog rata.
Uz svečanu i dostojanstvenu atmosferu, Dan Grada Čakovca protekao je u znaku ponosa na povijest, ali i odlučne usmjerenosti prema budućnosti, s vizijom grada koji neprestano raste, razvija se i gradi temelje za nove generacije.




















































