PRIPAZITE

AKTUALNO Istječe rok za prelazak na dopušteni minus – ostajanjem na prešutnom riskirate kredit

Marko Prpić/PIXSELL

Gotovo svaki drugi građanin u Hrvatskoj na svom tekućem računu u banci ima dozvoljen minus, odnosno prekoračenje

Najveći broj koristi prešutno prekoračenje koje ima i najveću kamatnu stopu. No, to će se uskoro promijeniti jer do kraja lipnja građani mogu potpisati prelazak na dopušteno prekoračenje.

Ovih dana su banke svojim klijentima poslale obavijest kako bi ih podsjetile na mogućnost promjene. Dio ih je svojim klijentima to omogućio preko mobilne aplikacije, dok će pojedini morati otići u poslovnice. Iako je to za građane jednostavan proces, mnogi ne vide razliku između prešutnog prekoračenja, koje sada imaju, i dopuštenog, koje mogu ugovoriti.

Što je dopušteno, a što prešutno prekoračenje?

Prema zadnjim podacima HNB-a, do kraja ožujka 2024. godine od ukupno 1.7 milijuna građana koji su dobili obavijest nešto više od 560 tisuća je ugovorilo dopušteno prekoračenje.

“Prešutno prekoračenje je iznos sredstava koji banka stavlja na raspolaganje klijentu po osnovi stalnih primanja, koji klijent nije odbio podnošenjem pismene izjave. Dopušteno ugovoreno prekoračenje je iznos sredstava koji banka daje na raspolaganje klijentu, koji je klijent samostalno zatražio i ugovorio s bankom, piše Index.hr

Odobravanje prešutnog prekoračenja ne podrazumijeva zasebnu ugovornu obvezu između klijenta i banke, dok odobravanje dopuštenog prekoračenja podrazumijeva ugovornu obvezu”, objasnili su iz Hrvatske udruge banaka.

“Dopušteno prekoračenje je bolje”

Koje su bitne razlike i što će se dogoditi ako građani koji su u minusu ne potpišu dopušteno prekoračenje do 30. lipnja, pojasnio je profesor matematike i financijski vloger Toni Milun.

“Ugovaranjem dopuštenog prekoračenja potrošači osiguravaju bolju kamatnu stopu, uvjete korištenja, kao i postupnu otplatu u slučaju smanjenja ili ukidanja prekoračenja. Dopušteno je jednostavno bolje za građane jer je niža kamatna stopa kad smo u minusu.

Nadalje, ako ostanemo bez posla, banka tada nema nikakav interes da nam dopusti minus. No, dopušteno prekoračenje nas štiti jer nam banka ne može tek tako ukinuti minus, nego smo zaštićeni sljedećih 12 mjeseci da možemo postupno vraćati dug”, rekao je Milun.

Što ako banke ukinu prešutno? “Minusi će postati krediti”

Kada je u pitanju prešutno prekoračenje, dodaje kako banke u tom slučaju od klijenata mogu tražiti da se taj minus zatvori u mjesec dana. No, izgleda kako je većina banaka odlučila zadržati samo dopušteno prekoračenje.

“To znači da će oni koji ne potpišu dopušteno prekoračenje vjerojatno ostati bez mogućnosti korištenja prekoračenja. U slučaju minusa, on će se pretvoriti u kredit. Ako je osoba u minusu 1000 eura, ona više neće imati minus, nego će joj banka tih 1000 eura pretvoriti u kredit koji će morati otplatiti u ratama tijekom godine dana, piše Index.hr

Ako netko želi i dalje imati minus, onda bi trebao potpisati dopušteno prekoračenje. Imam prijateljicu koja više ne želi imati to prekoračenje i ona će iskoristiti priliku, neće potpisati dopušteno i banka će joj ukinuti trenutni minus.”

Ostatak članka pročitajte ovdje.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije