Europi su potrebni vizija, uključenost i sudjelovanje svih mladih u izgradnji bolje budućnosti koja će biti zelenija, digitalnija i uključivija.
Prema najavi predsjednice von der Leyen u govoru o stanju Unije 2021. Komisija je donijela službeni prijedlog da se 2022. proglasi Europskom godinom mladih. Europi su potrebni vizija, uključenost i sudjelovanje svih mladih u izgradnji bolje budućnosti koja će biti zelenija, digitalnija i uključivija. Ovim prijedlogom mladima se nastoje pružiti bolje i brojnije prilike za budućnost. Komisija je objavila i najnovije izvješće EU-a o mladima u kojem se donosi pregled situacije u pogledu obrazovanja, osposobljavanja, učenja i zapošljavanja mladih Europljana te njihova građanskog i političkog sudjelovanja.
Namjera je Komisija u okviru Europske godine mladih u suradnji s Europskim parlamentom, državama članicama, regionalnim i lokalnim vlastima te dionicima i mladima:
- dati potporu i priznanje generaciji koja je podnijela najveću žrtvu tijekom pandemije te joj isticanjem novih perspektiva i prilika koje donose zelena i digitalna tranzicija uliti novu nadu, snagu i povjerenje u budućnost;
- poticati sve mlade, a osobito mlade s manje mogućnosti, u nepovoljnom položaju, iz ruralnih ili udaljenih područja ili one koji pripadaju ranjivim skupinama, da postanu aktivni građani te pokretači pozitivnih promjena;
- promicati prilike za mlade koje stvaraju politike EU-a za potporu njihovu osobnom, društvenom i profesionalnom razvoju. Europska godina mladih bit će usko povezana s uspješnom provedbom instrumenta NextGenerationEU koja bi trebala osigurati kvalitetna radna mjesta i prilike za obrazovanje i osposobljavanje te
- crpiti nadahnuće iz djela, vizija i uvida mladih kako bi se dodatno ojačao i oživio zajednički projekt EU-a, pri čemu će se oslanjati na konferenciju o budućnosti Europe.
Komisija trenutačno razvija svoj program aktivnosti i namjerava pozvati sve zainteresirane strane da doprinesu idejama i prijedlozima. U sljedećim danima u tu će se svrhu početi provoditi anketa na portalu za mlade. Komisija će zajedno s drugim institucijama EU-a, državama članicama, organizacijama civilnog društva i mladima organizirati niz aktivnosti tijekom cijele godine na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini te će razmotriti nove inicijative. Te će aktivnosti obuhvaćati pitanja koja najviše okupiraju mlade, u skladu s prioritetima istaknutima u ciljevima za mlade, kao što su ravnopravnost i uključenost, održivost, mentalno zdravlje i dobrobit te kvalitetno zapošljavanje. U njima će sudjelovati i mladi izvan EU-a. Komisija poziva države članice da imenuju nacionalnog koordinatora koji će biti odgovoran za organiziranje njihova sudjelovanja u Europskoj godini mladih.
O prijedlogu Komisije raspravljat će Parlament i Vijeće, a u obzir će se uzeti i mišljenja Europskog gospodarskog i socijalnog odbora i Odbora regija. Događanja i prve aktivnosti trebali bi započeti u siječnju.
Izjave članova Kolegija povjerenika:
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Pandemija je mlade lišila mnogih prilika – prilika za susrete i sklapanje novih prijateljstava te prilika da iskuse i istražuju nove kulture. Iako ne možemo vratiti to vrijeme, danas predlažemo da se 2022. proglasi Europskom godinom mladih. Mladi su u središtu naših politika i političkih prioriteta, bilo da je riječ o području klime, socijalnih pitanja ili digitalizacije. Obećajemo da ćemo ih slušati, kao što to činimo na konferenciji o budućnosti Europe, jer želimo zajedno s njima oblikovati budućnost Europske unije. Unije koja će biti snažnija ako prihvati težnje naših mladih, Unije koja će se temeljiti na vrijednostima i djelovati bez oklijevanja.
Potpredsjednik za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas izjavio je: Naša je Unija područje slobode, vrijednosti, prilika i solidarnosti koje je jedinstveno u svijetu. Nakon što još jači izađemo iz pandemije, Europska godina mladih 2022. bit će prilika da promičemo ta načela u suradnji s našim mladima diljem Europe i za njih. Dužni smo ih zaštititi i osnažiti jer su njihova raznolikost, odvažnost i odlučnost presudni za našu europsku budućnost.
Povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel izjavila je: Europska godina mladih trebala bi dovesti do promjene paradigme u načinu na koji uključujemo mlade u politike i donošenje odluka. Među njezinim su ciljevima poslušati što mladi govore te ih uključiti i pružiti im konkretne prilike. Moramo premostiti i jaz među generacijama. Iako su mladi danas manje zainteresirani za tradicionalne oblike sudjelovanja, oni se aktivno zalažu za ono u što vjeruju i djeluju na nove načine. Europskom godinom mladih želimo odati priznanje mladima i njihovoj predanosti. Ovom Odlukom započinjemo proces sukreiranja sa svim zainteresiranim stranama kako bismo doprinijeli uspješnoj organizaciji Europske godine mladih.
Kontekst
Europska godina mladih bit će usko povezana s uspješnom provedbom instrumenta NextGenerationEU koja otvara nove perspektive za mlade, uključujući kvalitetna radna mjesta i prilike za obrazovanje i osposobljavanje za Europu budućnosti, te podupire sudjelovanje mladih u društvu.
U okviru Europske godine mladih nastojat će se postići sinergije i komplementarnost s drugim programima Unije za mlade u okviru različitih politika, kao što su programi ruralnog razvoja namijenjeni mladim poljoprivrednicima, programi za istraživanja i inovacije, mjere kohezijske politike i mjere za borbu protiv klimatskih promjena, uključujući programe EU-a međunarodnog utjecaja ili transnacionalnog karaktera.
Uz Erasmus+ s proračunom od 28 milijardi EUR i Europske snage solidarnosti s proračunom od 1 milijardu EUR za tekuće financijsko razdoblje, nove prilike za mlade donose i programi Garancija za mlade i Inicijativa za zapošljavanje mladih. Novi program pod nazivom ALMA, koji će se započeti provoditi 2022., osigurat će potporu prekograničnoj profesionalnoj mobilnosti mladih u nepovoljnom položaju.
Strategija EU-a za mlade za razdoblje 2019.–2027. okvir je za suradnju u području politike za mlade. Podupire sudjelovanje mladih u demokratskom životu te nastoji osigurati da svi mladi sudjeluju u društvu. Dijalog EU-a s mladima najvažniji je alat za provedbu tih ciljeva.
Naposljetku, konferencija o budućnosti Europe, koja će također 2022. donijeti svoje zaključke, prilika je da se čuju stavovi i mišljenja mladih o budućnosti Unije. Mladi čine i trećinu sudionika europskih građanskih panela i predstavnika panela na plenarnim skupštinama konferencije, na kojima sudjeluje i predsjednik Europskog foruma mladih.
Više informacija
Misija centra je približiti EU građanima, olakšati dostupnost i širenje informacija o EU, olakšati građanima komunikaciju s tijelima i institucijama EU te transparentno prikazati rad i djelovanje EU. Europe Direct informacijski centri kroz svoj rad pružaju europskim donositeljima odluka mogućnost da direktno uvide potrebe i probleme građana u pojedinim državama članicama.
Informirati se možete putem njihove web stranice (www.edic-cakovec.eu), pratiti ih na Facebook-u, Instagramu i Twitteru, te poslati e-mail (info@edic-cakovec.eu) ili nazvati na broj telefona 040/374-016