'Primjerice, u usporedbi s muškarcima, žene zbog nižih plaća rade oko dva mjeseca besplatno svake godine, iako su obrazovanije, a neznatan je njihov udio na pozicijama na kojima se donose odluke'
Sunčana Glavak (HDZ), zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica Zajednice žena ‘Katarina Zrinski’ Međimurske županije poslala je priopćenje uz Dan žena koje prenosimo u nastavku.
‘Ovogodišnji Međunarodni dan žena Agencija UN Women, posvetila je temi “Ja sam generacija ravnopravnosti: Spoznajem prava žena”. Iako je položaj žena u društvu znatno napredovao, a Europska unija prednjači po rodnoj ravnopravnosti u usporedbi s društvima diljem svijeta, moramo uložiti dodatan napor kako bi se postigla veća ravnopravnost između muškaraca i žena. Primjerice, u usporedbi s muškarcima, žene zbog nižih plaća rade oko dva mjeseca besplatno svake godine, iako su obrazovanije, a neznatan je njihov udio na pozicijama na kojima se donose odluke. Zato, moramo zajednički prepoznati kako je sada ključan trenutak za uspostavljenje i unapređenje ravnopravnosti te osnaživanje žena i djevojčica u svim područjima, a putem djelovanja naše Zajednice promišljamo i provodimo aktivnosti s ciljem postizanja višeg stupnja ravnopravnosti.
Žene moraju imati jednaku priliku ostvariti se u svim područjima,
bez sputavanja i bez predrasuda, a na institucijama je da im u
tome pomognu, kako strateškim, tako i poticajnim zakonodavnim
okvirima. Ženska je snaga potrebna društvu i
gospodarstvu.
Sada, više nego ikada, moramo raditi na uključivanju žena u
aktivnu politiku, kako bi one dobile konkretan alat za suzbijanje
stereotipa koji pridonose nejednakosti spolova.
Upravo putem Vladinih mjera doprinosimo ekonomskoj stabilnosti žene te usklađivanju poslovnog i privatnog života. U mandatu ove Vlade ravnopravnost spolova prvi je put uvrštena kao zaseban programski cilj, a pozitivne promjene i pomaci zabilježeni su u različitim područjima, uključujući podizanje svijesti javnosti o pravima žena i neprihvatljivosti diskriminatornih postupanja temeljem spola, zaštite žena od nasilja i nasilja u obitelji, obrazovanja, političke participacije, rada i zapošljavanja i usklađivanja obiteljskih i poslovnih obveza.
Zakonodavni okvir unaprijeđen je u području usklađivanja obiteljskog i profesionalnog života, većom zaštitom žrtava nasilja u obitelji izmjenama Kaznenoga zakona, Zakona o zašiti od nasilja u obitelji i Zakona o kaznenom postupku. Pitanje viktimizacije regulirano je izmjenama Zakona o ravnopravnosti spolova 2017. godine, a nizom nacionalnih planova, programa i strategija potiče se bolji položaj žena u društvu te njihova ravnopravnost i zaštita.
Hrvatska se odredila nastaviti poticati uključivanje žena u poduzetništvo, ulagati u povećanje broja poduzeća i obrta u vlasništvu žena te razviti regulatorni okvir koji uvažava potrebe malih i srednjih poduzeća i obrta koja dominiraju u hrvatskom gospodarstvu. Žene čine većinu u ukupnom broju osoba uključenih u mjere aktivne politike zapošljavanja kojima se smanjuje njihova nezaposlenost i poboljšava položaj na tržištu rada, a fondovi Europske unije pomažu i ženama koje su izložene mogućoj višestrukoj diskriminaciji poput onih u ruralnim područjima ili pripadnicama nacionalnih manjina.
Sa željom da naše vrijednosti, znanje i vještine i dalje osnažuju naše društvo, želim Vam sretan Međunarodni dan žena.’